fekete lyuk

A NASA új szimulációjával bárki belecsöppenhet egy fekete lyukba

Amióta felfedezték a fekete lyukakat mind a tudósokat, mind az embereket foglalkoztatja a gondolat: mi történne, ha beelesnénk egy fekete lyukba?


Még mindig nem tudjuk a választ, de egy új szuperszámítógépes szimuláció alapján elképzelhetjük.

Az emberek gyakran kérdeznek erről, és ezeknek a nehezen elképzelhető folyamatoknak a szimulálása segít nekem összekapcsolni a relativitáselmélet matematikáját a valós következményekkel a valós univerzumban

– mondta Jeremy Schnittman asztrofizikus a NASA Goddard Űrrepülési Központjából.

Ez is érdekelhet: Tudósok megbecsülték, mennyi fekete lyuk van az univerzumban

A videóban két különböző forgatókönyvet láthatunk: az egyikben egy kamera – aki egy vakmerő űrhajós szemszögéből mutatja be a történést – épphogy elkerülte az eseményhorizontot, és visszasuhant, a másikban pedig átlépte a határt, ezzel megpecsételve a sorsát.

Ennek a tömörülésnek az egyik eredménye azonban egy eseményhorizont; egy nagyjából gömb alakú határ, ahol a gravitáció vonzása olyan erős, hogy még a fénysebesség sem elegendő a menekülési sebesség eléréséhez.

Még az elméletben is paradoxonokba ütközünk, amikor az információ egyszerre marad meg az eseményhorizonton a megfigyelő szemszögéből, és záródik el örökre a határon áthaladó objektum szemszögéből.

Azt azonban tudjuk, hogy a fény és az anyag fekete lyukak körüli mozgása alapján az eseményhorizont körüli gravitációs rendszer teljesen őrült. Bizonyos esetekben bármi, ami túl közel merészkedik, atomjaira húzódik a szélsőséges erők hatására. Az, hogy ez pontosan mikor történik meg, az érintett fekete lyuk tömegétől függ.

Azt senki sem tudja, hogy mi lehet egy fekete lyuk belsejében, és ezt kideríteni sem lenne egyszerű, hiszen sok fekete lyuk még azelőtt széttépi a felé haladó tárgyakat, mielőtt azok átléphetnék az eseményhorizontot. A hatalmas szupermasszív fekete lyukak esetében ez azonban, csak a határvonal átlépése után történne meg.

A figyelmetekbe ajánljuk