nyári napforduló ünneplése tűzzel
Fotó: Shutterstock

Itt a nyári napforduló − érdemes lesz az égre nézni ezen az éjszakán

A csillagászati nyár az északi féltekén a Mars, a Vénusz és a ragyogó félhold együttállásával kezdődik, mely 2028-ig fog tartani.


A június 21-i nyári napforduló fontos éves ünnep a Földön, de eltekintve attól, hogy a Nap az északi féltekén a legmagasabb pontján áll az égen, ez jellemzően nem csillagászati esemény. Ez 2023-ban azonban megváltozik, ugyanis a napforduló esti szürkületében megjelenik a Vénusz, a Mars és egy vékony félhold a nyugati égbolton.

Ez is érdekelhet: 4 közeli hely, ahol örömünnep a 2022-es nyári napforduló

A három égitest 2028. március 28-ig nem jelenik meg újra ilyen közel egymáshoz a megfigyelők számára − írja a Live Science. Mivel az együttállások a napforduló előtti és utáni estéken is megjelennek, ez egy remek hét arra, hogy kint legyünk a szürkületben, ráadásul a Da Vinci-csillogás – vagyis a Földről a sötét holdfelszínre visszaverődő napfény – is látható a növekvő félholdon.

Június 20-án egy fényesebb és magasabb félholdat láthatunk, amely a fényes Vénusszal és a halvány Marssal alkot egy vonalat az égen. A Hold csaknem 8%-ban lesz megvilágítva, és élénk Da Vinci-fényt fog mutatni.

Ha tovább olvasnál: 3 magyar szokás Szent Iván éjjelén

a Hold kar\u00e9ja

Fotó: National Railway Museum/SSPL/Getty Images

A Timeanddate.com szerint a három égitest a legjobb látványt június 21-én, a nyári napforduló kezdetét követő első szürkületkor nyújtja. A csillagászati nyár kezdetét az északi féltekén a Mars, a Vénusz és a 13%-ban megvilágított félhold derékszögű háromszöge jelzi majd, bár a halvány Marsot távcső nélkül nehéz lesz majd észrevenni. A Hold Da Vinci-csillogása ismét jól látható lesz majd.

A hét utolsó látványossága a következő este következik: június 22-én, csütörtökön a 21%-kal megvilágított félhold ismét együttáll a Marssal és a Vénusszal, de ezúttal a páros fölött. A Hold emellett közel lesz az Oroszlán csillagképben lévő Regulushoz is.

Mindezek a látványosságok szabad szemmel is láthatók, de a Hold felszínén a Da Vinci ragyogásának közelképéhez egy csillagvizsgáló távcső vagy egy teleszkóp jó segítségünkre lehet.


A figyelmetekbe ajánljuk