Egy óriási lyuk jelent meg a Nap felszínén, amely péntekre 1,8 millió mérföld/órás napszelet küldhet a Föld felé.
Egy újabb óriási koronalyuk – körülbelül 18-20 Földnyi átmérőjű – került a látóterünkbe.
A koronalyukak napszelet szabadítanak fel az űrben, amelyek károsíthatják a műholdakat, és lenyűgöző sarki fényt hozhatnak létre, ha elérik a Földet.
A tudósok nem aggódnak amiatt, hogy ez a jelenség kárt tesz az infrastruktúrában, bár azt mondják, hogy a világ egyes részein segíthet a sarki fény kialakulásában.
Ez is érdekelhet: A Földnél 14-szer nagyobb tornádó tombolt a Napon – videó!
A koronalyukak meglehetősen gyakoriak, de általában a Nap pólusai felé jelennek meg, ahol a szelek az űrbe lövellnek.
Mivel azonban a Nap az aktivitásának csúcspontjára készül, ami körülbelül 11 évente történik, ezek a lyukak nagyobb valószínűséggel jelennek meg a Nap egyenlítője közelében.
A koronalyukak nagyon gyors, másodpercenként több mint 800 kilométeres sebességű napszelet képesek kilőni. Ezen jelenségek lehetővé teszik, hogy a napszél könnyebben távozzon a Napból.
A Nap egy nagy plazmagömb. Ez a plazma a bolygó belsejéből a felszíne felé áramlik, és eközben mágneses mezőket hoz létre, amelyek hullámoznak és dagadnak, összeütköznek és összeolvadnak.
A NASA szerint a koronalyuk akkor keletkezik, amikor ezek a mágneses mezők egyenesen az űrbe lövellnek. Ezáltal a napszél – a Napból származó plazmadarabok – sokkal könnyebben, nagy sebességgel szökhetnek ki az űrbe.
Forrás: Science Alert