Az elmúlt hetekben igazán szerencsések voltunk, ugyanis nemrég még a Tauridák fantasztikus fényjátékát figyelhettük meg, nemsokára pedig a Leonidák érkeznek az égboltra. Habár a holdfázis megnehezíti az észlelését, a hajnali órákban azért érdemes az égre pillantanunk, hogy tanúi lehessünk a lenyűgöző jelenségnek.
A Leonidák általában minden évben, október-november környékén jelenik meg az égbolton. Bár játékuk az éjszakai égbolton már megkezdődött, a jelenség csak a hónap második felében csúcsosodik ki – írja a Live Science.
A meteorraj a maximumát november 17-én éri el, így a csillaghullások látványáért érdemes a hajnali órákban feltekinteni az égre. Óránként beleszámítva nagyjából 15 meteor észlelhető majd.
Ez is érdekelhet! Hatalmas aszteroida tart a Föld felé, de csak 2027-ben tudjuk meg, hogy eltalál-e minket
A Leonidák meteorraj a tudósok szerint feltehetően a Napot 33 évente megkerülő 55P/Tempel-Tuttle üstökösből származik.
Fotó: Unsplash
A meteorzáporokat általában arról a csillagképről nevezik el, amelyik irányából érkezhetnek. A Leonidák esetében ez az Oroszlán. Ha hullócsillagot látunk és vissza tudjuk vezetni a pályáját a csillagképig, akkor biztosak lehetünk abban, hogy az egy leonida. Ennek ellenére azonban bárhol felbukkanhatnak az éjszakai égbolton.
Ajánljuk figyelmedbe! Tudósoknak sikerült megfejtenie az eltűnt csillag rejtélyét
Sajnos a telihold erőteljes fénye idén megnehezíti a dolgunkat, ha hullócsillagokra vadászunk, és könnyen előfordulhat, hogy a halványabbakat már nem is láthatjuk. Valószínűleg ezen még akkor sem tudunk változtatni, hogyha kevésbé fényszennyezett helyre utazunk a meteorzápor megtekintéséhez.