mesterséges intelligencia
Shutterstock

A kutatók szörnyként jellemzik a mesterséges intelligenciát?

A mesterséges intelligenciával foglalkozó szakemberek különösen sokatmondó – kissé zavarba és kétségbeejtő – mémje látott napvilágot a rendszer működésével kapcsolatban. Ha szorongsz ettől a témától, a következőkben olvasható sorok nem feltétlenül lesznek reménykeltőek számodra, de mindenképp ajánlott tájékozódni, mit is gondolnak maguk a szakmabeliek.



A mém – a The New York Times cikke szerint – egy Shoggoth-nak nevezett, sokkezű, borotvaéles fogakkal ellátott, foltos, polipszerű entitást ábrázol. Ez a misztikus szörny először az amerikai sci-fi- és horroríró, HP Lovecraft keltette életre az 1936-os Az őrület hegyeinél című novellájában. A mesterséges intelligencia kapcsán is ez az a Shoggoth-oknak, egy kiegészítéssel: mosolyog.

Ez is érdekelhet: 6 pillanat, amikor a mesterséges intelligencia a frászt hozta az emberiségre

Ez a mesterséges intelligencia legfontosabb mémje

– mondta az egyik kutatásvezető, akinek a laptopján köszönt vissza egy, a bizarr lényt mutató matrica – amikor a New York Times újságírója kérdezte a témáról.

Először egy Twitter-felhasználó, @TetraspaceWest készítette a karikatúrát. Ő maga úgy nyilatkozott, hogy a Shoggoth valami olyasmit képvisel, ami úgy gondolkodik, amit az emberek nem értenek és más módon, ahogyan az emberek gondolkodnak.

Veszélyesnek mutatkozik ez a szörny. Nem azért, mert nem szereti az embereket, hanem azért, mert közömbös velünk, és a prioritásai teljesen idegenek tőlünk, emberektől, hasonlóan a jövőbeli mesterséges intelligenciához

– tette hozzá a mém szerzője

Ezen novellabéli entitások eredettörténetéhez hozzátartozik még – említésképpen – miszerint ezeket valójában egy uralkodó osztály tenyésztette rabszolgamunkásnak, mielőtt azok végül megdöntötték idegen gazdáik uralmát. A mesterséges intelligencia maga és a szörny sem feltétlenül jelenti azt a mém kitalálója szerint, hogy különösen gonosz lenne, és azt sem, hogy egyáltalán önálló tudattal bírna.

Egyszerűen máshogy gondolkodik, mint mi, és ez az, ami kiszámíthatatlanná teszi, és így eredendően kockázatossá.

A figyelmetekbe ajánljuk