Forróságtól szenvedő nő
Fotó: Getty Images

13 hónapnyi melegrekord-sorozatnak lett vége

Hiába ért véget 13 hónap után a melegrekord-sorozat, továbbra sem fogunk fázni

A történelem során eddig sosem látott melegrekord-sorozat végéhez érkeztünk, amely bár elhozza az átmeneti enyhülést, a szakértők szerint továbbra is számolnunk kell az egyre durvább hőhullámokkal. Sőt egyes tudósok szerint a következő években a forróság olyannyira nőni fog, hogy végül azt a lélektani határt is átlépi, ahonnan nem fogunk tudni visszafordulni.



A ScienceAlert számol be arról, hogy 2023 júniusa és 2024 júniusa között a levegő és az óceán vizeinek hőmérséklete átlagban egynegyed Celsius-fokkal magasabb volt, mint az ezt megelőzően felállított hőmérsékleti-rekordok idején. A klímaváltozást mindenki a saját bőrén tapasztalja és azt a mondást, miszerint ez volt a hátralévő életünk leghűvösebb nyara, a tudósok szerint szinte biztosra vehetjük.

A portál emlékeztet, hogy az idei július a tavalyihoz képest valamelyest hidegebb volt, egészen pontosan 0,04 Celsius-fokkal. Ezt az EU hőmérsékletváltozását figyelő szervezet, a Kopernikusz állapította meg. Ám ez a csökkenés az emberek hőérzetén szinte semmit nem változtatott. Főleg azok után, hogy

2023 júliusa annyira meleg volt, hogy megdöntötte a 2019-es rekordot is.

Fontos tudni, hogy minden ilyen adatot az iparosodás előtti időszakban mért hőmérsékletekhez képest határoznak meg, és ehhez az időszakhoz kötik a Párizsi Klímaegyezmény megállapodását is. E szerint akkor éri igazán komoly klímakatasztrófa a Földet, ha az iparosodás előtti időszakhoz képest 1,5 fokot nő az évi középhőmérséklet. Ez a kutatók szerint várhatóan a következő 5 éven belül, de 2030-ig biztosan bekövetkezik majd.

Ezt is olvasd el! Ezért kisebb az étvágyunk hőség idején

egy n\u0151 legyezi mag\u00e1t a kanap\u00e9n \u00fclve

A 1,5 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedést a tudósok szerint 2030-ra elérjük

Fotó: Shutterstock

A legmelegebb léghőmérséklet a világon 2023 decemberében volt, ekkor 1,78 Celsius-fokkal volt magasabb a hőmérséklet az iparosodás előtti időszakhoz képest.

A folyamatos melegedést elsősorban az okozza, hogy az 1850-1900 közti időszakban szinte alig termeltünk üvegházhatású gázt, az iparosodással azonban ezeknek a mértéke jelentősen megnőtt a légkörben. Ez gyakorlatilag folyamatos fűtőanyagot jelent a hőmérsékletnek, amit a fosszilis tűzelőanyagok használata csak tovább fokoz.

Ajánljuk figyelmedbe! Isteni koktél a hőség enyhítéséhez: így készül a Lone Ranger

Arról nem is beszélve, hogy a Napunk is most érte el a nagyjából 11 évente ismétlődő napfoltciklusának csúcsát és mostanában bocsájtja a legtöbb sugárzást a Föld felé.

A figyelmetekbe ajánljuk