őszi melankólia
Fotó: Shutterstock

3+1 módszer, amivel leküzdheted az ősz eleji melankóliát

Most, hogy véget ért a nyári kánikula, a nappalok egyre rövidebbek, a reggelek sokkal csípősebbek, és az eső is gyakrabban esik. Némi lelassulás ilyenkor teljesen természetes, az évszakváltozás azonban sokak számára egy melankolikus időszakot hoz magával. Ha téged is érint ez a jelenség, most elmondjuk, hogyan őrizheted meg jókedvedet az őszi hónapokban is!


​1. Szocializálódj többet!

Ahogy az Everyday Health is kiemeli, az ezzel kapcsolatos kutatások komoly ok-okozati összefüggést mutatnak az elszigeteltség és a melankólia (illetve a szezonális depresszió) között – a magányosan töltött időszakok hosszú távú negatív hatással lehetnek ránk.

Éppen ezért fontos, hogy kreatív módokat találjunk arra, hogy kapcsolatban maradjunk barátainkkal és családunkkal akkor is, ha az időjárás ezt a hidegebb hónapokban megnehezíti. Valószínűleg rengeteget dob majd a hangulatunkon, ha a szélben és esőben is útnak indulunk, hogy találkozzunk barátainkkal, de szélsőséges esetekben egy csoportos Zoom-hívás is rengeteget segíthet.

​2. Alakíts ki egy napi rutint!

A hidegebb hónapokra jellemző melankólia sokak számára megnehezíti a szokott időben való elalvást és felkelést, ez pedig könnyen okozhatja a bioritmus összezavarodását. Sokat segíthet ebben egy konkrét időbeosztás: ha ehhez tartjuk magunkat, szervezetünk következetes és kiszámítható időpontokban jut majd fényhez, ez pedig jó hatással van cirkadián ritmusunkra.

Hasonlóan fontos a rendszeres időközönkénti étkezés és a – lehetőleg szabadban végzett – testmozgás is. Nem kell, hogy komoly sportteljesítményre gondoljunk, már a mindennapos intenzív séta is sokat segíthet.

egy mag\u00e1nyos n\u0151 egy padon, a lehullott levelek k\u00f6zt

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​3. Ha teheted, kerüld az alkoholt!

Stresszes vagy szomorú időszakban sokan hajlamosak az alkohol után nyúlni, ez viszont az esetek legnagyobb részében tovább ront a közérzeten. A negatív spirál elkerülésének érdekében a lehető legjobb döntés, ha egyáltalán nem iszunk, ha viszont ezt – például az első pontban ajánlott pezsgő szociális élet miatt – nem mindig sikerül betartanunk, akkor is figyeljünk a mértékre.

Ha huzamosabb ideig azt érezzük, hogy gyakrabban vagy többet iszunk, mint eddig, tegyük fel magunknak a kérdést, hogy vajon mi állhat ennek a hátterében. Ha pedig úgy érezzük, egyedül nem vagyunk képesek kontrollálni ezt a helyzetet, nyugodtan kérjünk segítséget, és mindenféle szégyenérzet nélkül forduljunk szakemberhez.

​+1: Beszélj háziorvosoddal

Lehet, hogy tényleg csak szimpla melankóliáról van szó, de az is előfordulhat, hogy hangulatingadozásod a klinikailag leírható szezonális depresszió egyik tüneteként jelentkezik.

Éppen ezért, ha a hidegebb idő beköszöntével feltűnően rosszabb a kedved, mindenképp egyeztess orvosoddal vagy terapeutáddal, ő ugyanis a válaszaid alapján meg tudja állapítani, mi állhat a háttérben.


A figyelmetekbe ajánljuk