A marlin a bolygó leggyorsabb halai közé tartozik, így pedig egyben az óceánok csúcsragadozójának is számít. A rejtélyes, általában csoportosan vadászó állatot nemrég épp vadászat közben sikerült levideóznia egy kutatócsoportnak.
Egy csíkos marlin (Kajikia audax) akár négy méter hosszúra is megnőhet, egy kifejlett példány súlya 113 és 204 kilogramm között lehet. A Csendes- és az Indiai-óceán trópusi vizeiben élő állat hosszúkás ormánya segítségével kábítja, majd kapja el a főleg kisebb halakból álló zsákmányait, ám gyorsaságuk okán néha saját társaikat is megsebesítik.
Egy új kutatás szerint pontosan a raj védelme kapcsán játszik fontos szerepet a fajra jellemző színváltoztatás.
Ezt is olvasd el! Lassan tényleg több műanyag lesz a vizekben, mint hal
A drónfelvételek alapján ugyanis kiderült, hogy a támadó marlinoknak a testük mentén húzódó csíkjaik sokkal világosabbak lesznek – mégpedig közvetlenül a vadászat előtt.
Ezután az is jól látszódik, hogy a sikeres támadást követően hamar visszatér eredeti színük.
Azt találtuk, hogy a vadászó marlin sokkal világosabb lett társainál, amikor támadásba lendült. Majd az akció befejezése után gyorsan visszatért a sötétebb színezethez
– áll Alicia Burns, a berlini Humboldt Egyetem munkatársának közleményében.
A kutatók úgy gondolják, hogy a csíkok fényességének ez a fajta változása jel a nem támadó halak számára, hogy mi is fog történni. Mindez pedig visszatartja őket attól, hogy szintén támadjanak, és esetleg megsebesítsék egymást.
Ez nagyon hasonlít az akváriumi medaka halak viselkedéséhez, akik sötétebb színre váltanak, mielőtt rátámadnak más halakra.
Ezt is nézd meg! Videón a valaha volt legmélyebben élő hal – a tudósokat is megdöbbentette!
A színváltás a ragadozóknál ritka, főleg a csoportosan vadászóknál. Bár ismert, hogy a marlin képes színt váltani, ez az első alkalom, hogy ezt a vadászattal vagy bármilyen társas viselkedéssel hoztuk összefüggésbe
– folytatta Burns.