Calakmul, Mexikó
Fotó: Shutterstock

Calakmul, Mexikó

Kutatók egy eddig teljesen ismeretlen maja városra bukkantak Mexikóban

A véletlennek köszönhetően sikerült feltárni egy óriási, Edinburgh méretével megegyező területet, mely tízezreknek adhatott otthont. Az ősi városban még sportpálya is működött, ám a kutatók szerint nagy valószínűséggel a klímaváltozás miatt néptelenedhetett el.

Egy régészekből álló kutatócsoport a LiDAR nevű lézeres távérzékelő segítségével piramisokat, sportpályákat, az egykori kerületeket összekötő utakat és amfiteátrumokat fedezett fel a mexikói Campeche szövetségi államban. A területet a közelben található lagúna miatt Valerianának nevezték el.

A kutatók úgy vélik, a település Közép-Amerika második legsűrűbben beépített maja városa lehetett Calakmul után. Összesen három részt tártak fel, melyek a régészek szerint együtt Skócia fővárosa, Edinburgh méretével egyeznek meg. Érdekesség, hogy mindez a véletlennek és egy Google-keresésnek köszönhető – írja a BBC.

Egy Google-keresés körülbelül 16. oldalán járhattam, amikor rátaláltam egy lézeres felmérésre, amit egy környezeti monitorozással foglalkozó mexikói szervezet készített

– fejtette ki Luke Auld-Thomas, az amerikai Tulane Egyetem PhD hallgatója. Az adatok szakszerű feldolgozása közben észrevett valamit, amin többen is átsiklottak: egy óriási ősi várost, amely akár 30-50 ezer ember otthonaként is szolgálhatott i.sz. 750-850 között. Ez a szám nagyobb, mint amennyien ma a területen élnek.

Calakmul, Mexik\u00f3

Calakmul, Mexikó (A frissen feltárt területről egyelőre nincsenek fotók)

Fotó: Shutterstock

A felfedezés segíthet megváltoztatni a nyugati gondolkodást, miszerint a trópusok a „civilizáció temetői“ voltak. A világ ezen része valójában gazdag, komplex kultúráknak adott otthont

– mondta Marcello Canuto, a tanulmány társszerzője. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan miért néptelenedett el a város, de a kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy az éghajlati változásoknak fontos szerepe volt ebben.

Canuto szerint a LiDAR technológia forradalmasította a régészek számára a sűrű növényzetekkel borított területek feltérképezését. Elmondása szerint pályafutása első éveiben a felméréseket gyalog, kétkezi munkával végezték, egyszerű műszerek segítségével úgy, hogy centiről centire kellett átfésülniük a talajt.

Az elmúlt évtizedekben azonban, mióta a mezoamerikai régióban a LiDART használják, nagyjából tízszer akkora területet tudnak feltérképezni, mint amekkorát a régészeknek a hagyományos eszközökkel egy évszázad alatt sikerült.

A figyelmetekbe ajánljuk