Akadnak olyan állatok, akik képesek pontosan felmérni a saját méretüket és ebből kiindulva bizonyos nyílásokon meg sem próbálnak átjutni. Ilyenek például a kutyák, akiket először vizsgált az ELTE munkatársa, Dr. Pongrácz Péter. Náluk az derült ki, hogy azokat a réseket, amik túl szűknek bizonyulnak, egész egyszerűen kikerülik. Egész más a helyzet azonban a macskáknál, akiket szintén vizsgált a tanulmány – írja az IFL Science.
A kutatónak azonban nem volt egyszerű dolga, amikor macskákkal próbálta ugyanazt a kísérletet végrehajtani, őket ugyanis még étellel sem lehetett motiválni arra, hogy a tesztpályán végigmenjenek. Ezért az ELTE munkatársa a saját otthonaikban kezdte el vizsgálni a cicákat és úgy találta, hogy ezek az állatok egészen máshogy reagálnak a különböző lyukakra és résekre, mint a kutyák.
Ez is érdekelhet! A tudósok azonosították a leghalálosabb vadászt a csúcsragadozók közül
A kutyák és a macskák egész máshogy reagálnak az apró résekre
ShutterstockA kutatásból ugyanis az derül ki, hogy a macskák a magas, de keskeny réseken minden esetben megpróbálták átpréselni magukat, de a széles és alacsony lyukakon a legtöbb meg sem próbált átmenni.
Ez tehát azt jelenti, hogy bár magasságukkal tisztában vannak, szélességükkel kapcsolatos érzetük azonban nincs.
Ajánljuk figyelmedbe! Ahol a nőstény az úr: 4 állatfaj, ami matriarchális berendezkedés alapján él
A kutatás a továbbiakban fontos mérföldkő lehet abban a tekintetben, hogy mekkora öntudattal rendelkeznek ezek az állatok. A portál emlékeztet, hogy a kisgyermekeknél könnyű dolgunk van, hiszen, ha felismerik magukat a tükörben, akkor tudjuk, hogy kialakult bennük az öntudat.
Ám az állatoknál ezt sokkal nehezebb bizonyítani és ez csak az első lépés afelé, hogy jobban megértsük a négylábú társainkat és azt, hogy ők hogyan látják saját magukat.