macska egy ajtó mögött
Fotó: Shutterstock

A te macskád is utálja a zárt ajtókat? A tudomány ezzel magyarázza a jelenséget

Bárki, akinek volt már cicája, valószínűleg észrevette, hogy az állatok nincsenek igazán kibékülve a csukott ajtókkal, ezt pedig némi kíváncsiskodással, súlyosabb esetekben kaparással bizony a tudtunkra is adják. De vajon mi áll emögött?


Ha valaha is szemtanúi voltunk annak, ahogy egy macska egy zárt ajtóval találja szemben magát, észrevehettük, hogy mennyire izgatott, sőt, ideges lesz tőle. A legtöbb cica ilyenkor megpróbálja bedugni a mancsát az ajtó alatti résbe, de vannak, akik meg is támadják az előttük álló akadályt.

Dr. Karen Sueda állatorvosi viselkedéskutató szerint a választ az evolúció mellett a gazdák szokásaiban kell keresnünk, írja a Live Science. Sueda szerint elsősorban az állatoknál is megfigyelhető FOMO-jelenségnek (Fear Of Missing Out, félelem a kimaradástól) tudhatjuk be a viselkedést:

a cicákat eléggé zavarja, hogy nem látják, mi van az ajtó másik oldalán, és erős késztetést éreznek arra, hogy ezt kiderítsék.

A macskák természetüknél fogva kíváncsi lények, és szeretnek mindent szemmel tartani, ami területükön – vagyis jelen esetben a gazdájuk házában – történik. Ez a viselkedés segít nekik életben maradni a vadonban, viszont olyan furcsa dolgokhoz is vezethet, mint például egy csukott ajtó megtámadása.

macska z\u00e1rt ajt\u0151 m\u00f6g\u00f6tt

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

A macskák emellett előszeretettel keresik a gazdájuk figyelmét, a zárt ajtó viszont megakadályozza őket ebben. Egy, a Behavioural Processes című folyóiratban 2017-ben megjelent tanulmány szerint a legtöbb macska az emberi interakciót részesíti előnyben más ingerekkel szemben.

Ennek tudatában nem meglepő, hogy egy, a közéjük és gazdájuk közé álló ajtó ennyire idegesítő lehet számukra – főleg, hogy a szakértők szerint nem igazán értik, hogy az ajtó csak átmenetileg marad zárva.

Csak azt tudják, hogy az a hely, amihez korábban hozzáférhettek – ahol biztonságban érzik magukat, vagy ahol szeretnek aludni, enni vagy bármi mást csinálni – most hirtelen elérhetetlenné vált

– mondta Ingrid Johnson macskaviselkedés-kutató.

Hogy csökkentsük kedvencünk szorongását, érdemes következetesnek lennünk a nyitott és zárt ajtókkal kapcsolatban – ha nem szeretnénk, hogy cicánk kaparja a konyha ajtaját, akkor eleve ne is engedjük be oda, kedvenc területén belül viszont ne hagyjuk hosszabb ideig elzárva az útvonalakat.


A figyelmetekbe ajánljuk