macska
Shutterstock

Sírnak-e a macskák?

Rögtön lelőve a kérdést: nem, a macskák nem sírnak. Legalábbis nem abban az értelemben, ahogy mi, emberek sírunk könnyeket hullajtva. Van azonban néhány olyan egyértelmű jel és viselkedésbeli változás, amelyből kiderülhet, hogy macskánk szomorú, szorong vagy éppen fájdalmat érez.

Saját fajunkon kívül egyetlen más állatról sem ismert, hogy érzelmi vagy fizikai fájdalom miatt könnyeket hullatna. Ennek oka nem világos, de vannak olyan kutatások, amelyben azt mondják, hogy a sírás egy olyan érzelmi megnyilvánulásként alakult ki, amelynek célja, hogy jelezzen a szélesebb társadalmi csoportnak.

A macskáknak ugyan vannak a miénkhez hasonló könnycsatornáik, de ezeket csak a szemük nedvesítésére és védelmére használják. Ha a macskánk könnyezik, az nagy valószínűséggel azért van, mert valami irritálja a szemét, aminek oka lehet allergia, szembe került idegen tárgy, sérülés vagy akár betegség, például macskainfluenza.

Ez is érdekelhet: Miért esznek füvet a macskák? − 6 furcsa cicaszokás állatorvosi magyarázattal

macska

Shutterstock

Ettől függetlenül a macskák kifejezhetik a szomorúságukat: könnyek helyett általában szokatlan és gyakori nyávogásai is jelezhetik, hogy nincs minden rendben. A felnőtt macskák alapesetben nem nyávognak túl gyakran, sőt, ezt elsősorban az emberrel való kommunikációra használják: egy tanulmány szerint például a macskák úgy finomították a nyávogásukat, hogy az a babasíráshoz hasonlóan hangozzon, amit nehezen lehet figyelmen kívül hagyni.

Olvasd el ezt is! A tudósok szerint pislogással kommunikálhatunk a macskákkal

Ha így vesszük: akkor miért „sír" a macskám?

Ha egy macska túlzottan nyávog és hangoskodik, akkor biztosra vehetjük, hogy valamit mondani akar. Nem meglepő, hogy az esetek többségében az éhség lesz a felelős az állat tombolásáért, de az is lehet, hogy a figyelemet vagy a segítséget igényel.

A folyamatos, hangos nyávogás a fájdalom vagy más kellemetlen érzés tünete is lehet, beleértve a mentális zavarokat is, például a szorongást. Az idősebb macskáknál néha előfordulhat kognitív diszfunkció szindróma, a macskák egyfajta demenciája, ami szintén gyakrabban nyávogásra készteti őket – szedte listába a lehetséges okokat az IFLScience.

macska

Shutterstock

A macskák krepuszkuláris állatok, ami annyit jelent, hogy hajnalban és alkonyatkor a legaktívabbak – amit biztosan minden cicatartó észrevett már –, emiatt könnyen előfordulhat, hogy a cica este és reggel, lefekvéskor és ébredéskor csap nagyobb zajt

Ne hagyd ki! A macskád folyamatosan felkelt éjszaka? Segíthetsz magadon!

Hogy miért szomorú egy cica, azt csak a gazdája tudhatja, hiszen minden macska más, ezért általában rajtuk múlik, hogy megállapítsák, mi a „normális" viselkedésük. Viszont ha egyértelmű változásokat észlelünk a cica viselkedésében, beleértve a hangos és gyakori nyávogást, akkor tanácsos meglátogatni az állatorvost.


A figyelmetekbe ajánljuk