Sok szakember szerint a kávéfogyasztás igenis hatással van a testsúlyunkra. Több kutatás is alátámasztotta már, hogy a kávé segíthet a fogyásban, de vajon miképp és mik azok a dolgok, amiket érdemes kerülni?
A kávé esetleges előnyei
- Anyagcsere serkentő hatás: A kávéban található koffein serkentheti az anyagcserét és növelheti a testhőmérsékletet. Ezáltal n segíthet a kalóriaégetés fokozásában.
- Éhség és étvágycsökkentés: A koffeinnek ismert étvágycsökkentő hatása van, ami azt jelenti, hogy segíthet csökkenteni az étvágyat. Ez néhány embernek segíthet a fogyásban.
- Teltségérzet: A kávé fogyasztása időszakosan teltségérzetet okozhat, ami azt eredményezheti, hogy kevesebb ételt fogyasztasz.
- Energia és teljesítmény: A koffein fokozhatja az energiaszintet és az éberséget, ami segíthet az edzések során fokozott teljesítmény elérésében, amely hozzájárulhat a fogyáshoz.
Azonban fontos megjegyezni, hogy a kávé önmagában nem csodaszer a fogyás szempontjából, és számos tényező is befolyásolja a súlycsökkenést, például az étrend, a testmozgás és az életmód.
Illetve az emberek reakciói a kávéra eltérőek lehetnek. Néhányan érzékenyebbek lehetnek a koffeinre, és a túlzott kávéfogyasztás esetén mellékhatásokat tapasztalhatnak, például szorongást, idegességet vagy alvásproblémákat.
A kávét gyakran cukorral, mesterséges édesítőszerekkel, tejszínnel vagy tejmentes tejszínhabbal együtt fogyasztják. A kutatók pedig azt akarták megvizsgálni legújabb tanulmányukban, hogy milyen összefüggések vannak aközött, hogy az emberek mennyi kávét isznak, mennyi koffeint fogyasztanak, és hogyan változik a testsúlyuk, ha figyelembe veszik, hogy mit adnak a kávéjukhoz.
Míg a megnövekedett kávéfogyasztás összefüggésbe hozható volt a fogyással, a kutatók úgy találták, hogy a cukor hozzáadása súlygyarapodással járt, ami többnyire kioltotta az előnyöket. Így a hagyományos presszókávé bizonyult a legjobb választásnak.
A kávé viszont kölcsönhatásba léphet a gyógyszerekkel és étrend-kiegészítőkkel, beleértve a véralvadásgátlókat, antidepresszánsokat, vasat és kalciumot.
Ezért azoknak, akik növelik a kávéfogyasztásukat, konzultálniuk kell orvosukkal, ha bármilyen egészségügyi állapotuk van, vagy olyan gyógyszereket szednek, amelyekre a kávé hatással lehet. Figyelemmel kell kísérniük a koffeinbevitelüket is, és kerülniük kell a túlságosan lefekvéshez közeli vagy éhgyomorra történő kávéfogyasztást.