Az eddig ismert legrégebbi kenukat találták meg régészek egy víz alatti lelőhelyen. Úgy tűnik, az újkőkorban fejlettebb volt a hajózási technológia, mint azt eddig gondoltuk.
Hétezer éves kenukra bukkantak régészek egy víz alatti lelőhelyen, amely Rómától nem messze található. Ez a legrégebbi hasonló lelet, amelyet a Földközi-tengerben találtak – írja a Live Science.
Összesen öt darab kenut azonosítottak a búvárok, a hajók égerből, bükkből, tölgyből és nyárfából készültek. Szénizotópos kormeghatározás segítségével az archeológusok azt is kiderítették, hogy nagyjából Kr. e 5700 és 5100 között használhatták a kenukat egy közeli falu lakói.
Ez is érdekelhet: 2000 éves ékszergyöngyöket találtak Miskolcon
A két nagyobb méretű hajót (melyek kb. 11 méter hosszúak és 1,2 méter szélesek) hosszabb kereskedelmi célú utakra, a kisebbeket pedig halászásra használhatták.
Még a tudósokat is meglepte, milyen fejlett hajózási technológiájuk volt az újkőkorszakiaknak.
A mérnöki megoldások és a felhasznált anyagok kifinomult hajóépítési és navigációs technológiáról árulkodnak
– fogalmazott Niccolò Mazzucco, a Pisai Egyetem kutatója.
A búvárok T-alakú faeszközöket is találtak a lelőhelyen, melyekkel feltehetőleg vitorlákat rögzítettek a hajótesthez.
Az is figyelemre méltó, hogy többféle fát használtak fel a hajóépítés során – úgy tűnik, pontosan tudták, hogy mely fafajták illenek legjobban a különböző alkatrészekhez.
Azokra az újkőkorszakból származó kenukra, amelyeket korábban találtak a kutatók, nem volt jellemző ez a fajta változatosság.
Az egyik kenu
Az archeológusok nemcsak hajózáshoz kapcsolódó eszközöket, de hétköznapi használati tárgyakat is találtak a víz alatti ásatáson, többek között kovaköveket, edényeket és dísztárgyakat is.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: 1700 éves tojást találtak a tudósok, meglepte őket, amit benne találtak
Egy két évvel ezelőtti merülés során pedig 52 fából készült sarlót is találtak itt.
Mazzucco bőven tartogathat még érdekességeket ez a Földközi-tengeri lelőhely, így a jövőben is fognak kutatásokat végezni a területen, hogy még többet megtudhassanak az újkőkorszakban élő emberek kultúrájáról.