A King’s College London és a Swansea Egyetem kutatói létrehoztak egy olyan eljárást, amely által visszafordíthatóak az aszfaltban található bitumen repedései. Ha az olcsónak számító technológia széles körben alkalmazhatóvá válik, az azt jelentheti, hogy hamarosan világszerte „öngyógyító” autóutakon közlekedhetünk.
A kátyúk kialakulása jellemzően úgy történik, hogy az utak felülete a forgalom terhelése hatására megreped, majd a repedésekbe víz szivárog. A hőmérséklet ingadozása – a fagyás és olvadás váltakozása – még inkább növeli ezeknek a repedésekknek a méretét. A bitumen egy ragadós, fekete kötőanyag, amelyet az aszfalt többi összetevőjével kombinálva használnak, mivel növeli az útburkolat ellenállóképességét.
Az öngyógyító bitumen létrehozásához a kutatók apró növényi spórákat kevertek össze újrahasznosított olajszármazékokkal.
Ezt is olvasd el! Magyar autópályák ingyen: ezekre a szakaszokra matrica sem kell
Fotó: Shutterstock
Az anyag alkalmazásakor az elhaladó járművek nemcsak az utat, hanem a spórákat is összenyomják, amelyek így lehetővé teszik, hogy az olaj a repedésekbe jusson. Az olaj elméletileg annyira felpuhítja a bitument, hogy az kitölti az apró repedéseket, ezzel segítve az útburkolat helyreállítását.
Az új aszfaltunkhoz ráadásul fenntartható anyagokat – például biomassza-hulladékot – használunk Ez lehetővé teszi, hogy csökkentsük függésünket a petróleumtól és a természet különböző erőforrásaitól
– fogalmazott a King’s College egyik kutatója az IFL Science-nek.
Ez is érdekelhet! Sofőrök millióinak könnyítheti meg az életét ez a parkolórobot – videó!
A biomassza-hulladék előállítása nemcsak rendkívül költséghatékony, hanem bárhol megvalósítható. Az ötlet tehát nemcsak környezetbarát, hanem azoknak az országoknak is előnyt jelenthet, amelyek korlátozottan jutnak hozzá az aszfalt előállításához szükséges petróleumhoz.