Io
Fotó: Shutterstock

Kiderült: mégsem egy belső lávaóceán táplálja a Jupiter pokoli holdját

A Jupiter Io nevű holdja a Naprendszer vulkanikusan legaktívabb égitestje: felszínén mintegy 400 vulkán és kiterjedt lávafolyamok találhatók. A tudósok eddig azt gondolták, ezt a jelenséget egy globális, az egész holdra kiterjedő magmaóceán okozza, most viszont kiderült: mégsem erről van szó.


Mi is beszámoltunk már arról, hogy az Io egy vulkanikus szempontból hihetetlenül aktív égitest. Legutóbb, szeptemberben a tudósok egy óriási, korábban ismeretlen vulkánra bukkantak a felszínén, amikor a NASA Juno űrszondája 25 év után először készített közeli fotókat az égitestről.

Bár a tudósok eddig azt hitték, hogy az Io felszíne alatt egy hatalmas magmaóceán található, egy új kutatás egészen más következtetésre jutott. A Juno által készített képek, gravitációs mérések és az Io árapály-deformációira vonatkozó adatok alapján egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy a hold vulkánjait az egyébként szilárd köpenyben elszórtan elhelyezkedő magmakamrák táplálják.

A Jupiter \u00e9s holdja, az Io

A Jupiter és holdja, az Io (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

Az eredmények teljesen ellentmondanak az Io vulkánjainak működésére vonatkozó korábbi elméleteknek, és megerősítik, hogy az Io felszíne nagyrészt szilárd, írja a Science Alert.

Ennek ellenére a Jupiter holdja nem épp barátságos környezet: a sorozatos vulkánkitörések okozta lávafolyások akár több száz kilométer hosszúak is lehetnek, a felszínt emiatt nagyrészt kén-dioxid és különböző szilikátok borítják. Bár a hegyvidékes, zord világ tájai folyamatosan változnak, a kiömlő magma és a tűz folyamatosan jelen van.

A figyelmetekbe ajánljuk