Vulkán.

Illusztráció.

Lélegzetelállító új képek készültek a Naprendszerünk egyik legvulkanikusabb holdjáról

A NASA egyik űrszondája fantasztikus új képeket közölt a Jupiter holdjáról.


Űrrajongók, figyelem! A NASA Juno Jupiter-űrszondája október 15-én közelítette meg a Jupiter Io nevű holdját, ami azt jelenti, hogy a műszer mindössze 11 680 kilométerre repült el az égitest mellett – írja a Science Alert.

A szonda képei soha nem látott részletességgel mutatják be az igen zord körülményekkel rendelkező holdat, ugyanis a NASA-nak a kitörésekből származó vulkáni füstfelhőt is sikerült megörökítenie.

Ez is érdekelhet: Miért nem lenne jó ötlet embert küldeni a Szaturnuszra?

Ettől függetlenül a tudósok nem lepődtek meg a képeken látható folyamatokon, ugyanis az Io 400 ismert vulkánja közül becslések szerint körülbelül 150 tör ki egy adott pillanatban.

A szakemberek azonban kiemelték, hogy ezek a fotók óriási jelentőséggel bírnak, hiszen a Galileo Jupiter-szonda 1995 és 2003 közötti vizsgálata óta nem kaptak ilyen minőségű felvételeket a holdról.

Az ilyen képek, mint ezek, az Io-kutatásnak még évekig bőséges elemzési munkát fognak biztosítani

– írja Jason Perry, az Arizonai Egyetem munkatársa, a Galileo küldetés egykori munkatársa, aki a nyers képek egy részét feldolgozta.

A Juno küldetésének azonban koránt sincs vége, ugyanis az űrszonda tovább pásztázza a régiót, és a tervek szerint 2024. február 3-án 1500 kilométerre fogja megközelíteni az Io felszínét.

A figyelmetekbe ajánljuk