Hogyan nézhetett ki a jelenlegi lakhelyünk az emberi faj megjelenése előtt? Pár kattintással most visszatekinthetünk több millió évre bolygónk történelemkönyvében, és ehhez csak egy mindenki számára elérhető honlapot kell megnyitnunk.
A Föld jelenlegi formája, ahogyan mi ismerjük, viszonylag új keletű. A ma látható szárazföld és tenger – Eurázsia, Amerika, Afrika, az Antarktisz és Óceánia – hatalmas tektonikus lemezek eredménye, amelyek kirakós játékként illeszkednek egymáshoz. Ezek a darabkák pedig észrevehetetlenül lassan mozognak.
A mozgások nem elég látványosak ahhoz, hogy egy emberöltő alatt észrevegyük, de most az IFL Science hívta fel a figyelmünket a https://dinosaurpictures.org/ancient-earth honlapra, ahol földtörténeti korszakokon átívelően megnézhetjük ezeknek a lemezeknek a mozgását.
Ezt is olvasd el! Óceánparton napozhattunk volna 300 milló évvel ezelőtt
Az eszközt Ian Webster bolygókutató készítette a lemeztektonikai adatok és C.R. Scotese, a PALEOMAP projekt paleogeográfiai térképeinek segítségével.
A honlap bolygónk 240 millió évvel ezelőtti, a Pangaea szuperkontinens korszakában készült nézetét tárja elénk, de választhatunk akár 750 millió évvel ezelőtti térképeket is egészen napjainkig.
Ez is érdekelhet: Elkészítették a leglátványosabb térképet a teljes, ismert univerzumról
Ha pedig lenyomva tartjuk a billentyűzet bal és jobb gombját asztali számítógépen, még azt is megnézhetjük, ahogy a kontinensek szétszakadnak, majd végül kialakulnak az általunk ismert formájukban.
A térkép olyan lehetőségeket is rejteget számunkra, amelyekkel például a földi élet történetének fontos pillanatait tekinthetjük meg: az első gerincesek, az első emberszabásúak megjelenését vagy a dinoszauruszok kihalását.