a bayeux-i falikárpit
Fotó: Shutterstock

1000 éve elhunyt angol király rezidenciájára bukkantak régészek

A Newcastle-i és az Exeteri Egyetem munkatársai bizonyítékokat találtak arra, hogy egy mai dél-angliai magánépület az 1066-ban elhunyt II. Harold király, Anglia utolsó angolszász uralkodójának elveszett lakóhelye.


Harold Godwinson, más néven II. Harold 1066 januárjától októberéig uralkodott, és bár rövid ideig volt csak a trónon, jelentős szerepet játszott Anglia védelmében a viking invázióval szemben. Uralkodása végét végül a 1066. október 14-ei hastingsi csata jelentette, ahol életét vesztette, csapatai pedig vereséget szenvedtek. Halála az angolszász uralom lezárását és a normann uralom kezdetét hozta el a szigetországba.

Egy kutatócsoport most újraértelmezte a korábbi ásatásokat, illetve új felméréseket is végzett. Ezek alapján a régészek úgy vélik, hogy sikerült azonosítani a II. Haroldhoz köthető hatalmi központ helyszínét.

Ezt is olvasd el! A francia király, aki azt hitte, hogy üvegből van a teste

A titok nyitja a bayeux-i falikárpit, amely Anglia normann hódításának krónikája.

A 1070 és 1082 között készült, képregényszerű faliszőnyegen Harold lakomája látható egy boshami teremben, mielőtt végzetes útjára indul. A képeken Hódító Vilmos, Normandia hercege és az ő hastingsi győzelme is megjelenik.

Bosham, Anglia

Bosham, Anglia

Fotó: Shutterstock

Bár Harold rezidenciájának pontos helye a mai napig nem bizonyított, a kutatók azt feltételezik, hogy a faliszőnyegen többször is feltűnő Bosham – egy nyugat-sussexi tengerparti falu – egyik udvarháza lehet a megoldás.

Ez is érdekelhet! 1685-ben halálra ítélték, Anglia utolsó „boszorkánya" mégis túlélhette

Egy angolszász fürdőszobának a 2006-os ásatások során történt felfedezése megerősíti, hogy ez a ház egy, a normann hódítás előtti elit rezidencia helyén áll. Figyelembe véve ezt a kulcsfontosságú bizonyítékot más leletekkel együtt, úgy gondoljuk, hogy megtaláltuk Harold Godwinson magánhatalmi központját, amelyet a bayeux-i hímzett kárpit is híressé tett

– fejtette ki Dr. Duncan Wright régész, a Newcastle-i Egyetem vezető lektora.

Oliver Creighton professzor, az Exeteri Régészeti és Történeti Tanszék társkutatója nyilatkozatában a felfedezés jelentőségét hangsúlyozta:

A normann hódítás az angol arisztokráciát egy új uralkodó osztályra cserélte, amely kevés fizikai emléket hagyott maga után. Így a boshami leletek óriási jelentőséggel bírnak, ezzel ugyanis egy angolszász bemutatóházat tártunk fel.

Forrás: Arkeonews

A figyelmetekbe ajánljuk