A kutatók a törökországi Demre városának Szent Miklós-templomában találták meg a 2 méter mélyre temetett szarkofágot.
Az Antalya közeli Demre egyik fő látványossága az a Szent Miklós-templom, amely freskóival és mozaikjaival egyből lenyűgözi az arra járó turistákat. A műemlék ugyanakkor arról is híres, hogya Kr. u. 3. században tevékenykedő Szent Miklós püspököt – a történelemkönyvek szerint – itt temették el.
Nemrég rá is találtak török kutatók arra kőkoporsóra, amely – megemelt fedelével és ferde tetejével – nagyban hasonlít a régióban elterjedt korabeli temetkezési hagyományokra.
Ezt is olvasd el! Idén újra Magyarországra látogat a finn Mikulás
A régészek a szarkofágot a templom kétszintes melléképületében fedezték fel, amelyben 1989-ben kezdték meg az azóta is tartó az ásatásokat. Ebru Fatma Findik professzor elárulta, hogy az állati csontok és agyaglámpák töredékeinek megtalálása segített újra megerősíteni a kutatóknak azt a tényt, hogy valóban temetkezési hellyel van dolguk.
A kutatók felfedezésnek örülnek, azonban még számos további vizsgálat és ásatás vár rájuk a felfedezett sírkamrában.
A legnagyobb reményünk, hogy feliratot találunk a szarkofágon. Ez segítene tisztázni a temetkezés tartalmát, és lehetővé tenné számunkra, hogy meghatározzuk a pontos időszakot, amelyből származik
– nyilatkozta Findik.
Ez is érdekelhet! 4500 éves egyiptomi sírra és kincsekre bukkantak régészek
A görög származású ókeresztény püspök, Szent Miklós különösen híres volt a titkos ajándékozás gyakorlatáról, így az ő hagyatéka körül alakult ki a máig élő Mikulás-legenda. Csaknem két évszázaddal halála után, Kr. u. 6. században II. Theodosius bizánci császár rendelte el, hogy templomot építsenek a térségben praktizáló püspök temetkezési helye fölé.
Szent Miklós testét később exhumálták és újratemették a templomban. A 11. században azonban földi maradványait Bariba szállították az ottani San Nicola-bazilikába, de egyes csontjai Velencébe is átkerültek. Az Olaszországba került leletek 20. században történt vizsgálata azt mutatta ki, hogy ugyanahhoz az egyénhez tartoztak. Azt azonban nem lehetett ezidáig megállapítani, hogy ezek magától Szent Miklóstól vagy egy teljesen másik személytől származnak-e.
A mostani törökörszági ásatások ennek a rejtélynek a megoldásához is közelebb vihetik a kutatókat.
Forrás: Interesting Engineering