Hullócsillagokkal lesz tele január elején az éjszakai égbolt
Fotó: Shutterstock

Hullócsillagokkal lesz tele január elején az éjszakai égbolt

A szerencsésebbek akár 130 hullócsillagot is láthatnak az éjszakai égbolton január első pár napjában, a Quadrantidák ugyanis ezekben a napokban érkezik meg. Az új év egyik legfontosabb csillagászati látványosságának csúcsa január 4-re esik majd.



A Svábhegyi Csillagvizsgáló tájékoztató szerint a meteorraj – ideális időjárási körülmények mellett – óránként átlagosan ~130 hullócsillagot rajzol majd az éjszakai égboltra, ezzel pedig megelőzi az augusztusi Perseidákat, valamint a decemberi Geminidákat – előbbi átlagosan maximum 84, míg utóbbi 88 hullócsillagot mutatott.

A Quadrantidák meteorraj szülőobjektuma a 2003 EH1 jelű kisbolygó, mely mindössze 3 kilométer átmérőjű. Az égitest esetében létrejött jelenség azért is nagyon érdekes, mert ilyen kisbolygók csak nagyon ritka esetekben produkálnak pályájukon olyan törmelékfelhőket, melyekből létrejöhetnek meteorrajok.

Tudósok ebből arra következtetnek, hogy a 2003 EH1 valójában az ötszáz éve távol-keleti csillagászok által megfigyelt C/1490 Y1 jelű üstökös magja – ez az objektum hagyhatta maga után azt a vékony porfelhőt, mely évente egyszer, január első napjaiban találkozik a Földdel, keresztezve bolygónk Nap körüli pályáját.

A Quadrantidák megfigyelésére január 4-én, a napfelkeltét megelőző órák a legalkalmasabbak, ekkor emelkedik ugyanis a raj radiánsa a legmagasabbra – reggel 6 órakor a 80 fokos horizont feletti magasságot fogja közelíteni a keleti égbolton.


A Hold ezúttal nem lesz segítségünkre, a radiánshoz viszonylag közel, a Szűz csillagképben világít majd 49 százalékos fázisban, ami minden bizonnyal megnehezíti majd a Quadrantidák többségét alkotó 3-6 magnitúdós fényességű meteorok észlelését

– írták közleményükben a Svábhegyi Csillagvizsgáló munkatársai, akik azt is hozzátették, hogy a raj ettől függetlenül bővelkedik majd fényes hullócsillagokban, így – ha az időjárás is jó kedvében lesz – jó esélyünk lesz az emlékezetes csillaghullásra.

Forrás: MTI

A figyelmetekbe ajánljuk