holdszonda illusztráció
Fotó: Shutterstock

A kép csak illusztráció.

Elképesztő pontossággal landolhat a japánok első holdszondája

A japánok SLIM űrszondája december 25-én sikeresen Hold körüli pályára állt, mindez pedig jelentős lépés jelent az ázsiai állam további terveit illetően: a holdraszállást 2024 januárjára tervezik, mely minden korábbinál precízebb lehet.


A H-IIA nevű rakéta 2023 szeptemberében indult el a leszállóegységgel együtt Japán egyik déli szigetéről, miután háromszor is elhalasztották a startot a rossz időjárás miatt. Karácsony napján pedig a SLIM névre keresztelt űrszonda sikeresen rá is állt a Hold körüli pályájára.Ezt követi majd a Hold felszínén való leszállás, de erre még várnunk kell pár hetet.

Ez is érdekelhet: Ezért lehetetlenség a holdra szállásról készült képek meghamisítása

Sikeres landolás esetén Japán lenne az ötödik ország, amely elérte a Hold felszínét az Egyesült Államok, Oroszország, Kína és India után.
December 25-én a SLIM nagy lépést tett a leszállás felé, ugyanis sikeresen belépett a Hold körüli pályára. A pályamódosítás az eredeti terveknek megfelelően sikerült, és a szonda körülményei között semmi rendkívüli nincs

– közölte a Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA), amely a leszállóegységet egy gömb alakú szondával szerelte fel, amit egy játékgyártó céggel közösen fejlesztettek ki. A teniszlabdánál valamivel nagyobb szonda képes megváltoztatni úgy az alakját, hogy a Hold felszínén szabadon mozoghasson.

Továbbá azt is elárulta a JAXA, hogy a leszállóegység ereszkedése a Hold felé várhatóan január 20-án, japán idő szerint 12 óra körül kezdődik. A felszínre való leszállást pedig az űrügynökség 20 perccel későbbre tervezi.

Ezt is olvasd el! Elmarad a Holdra szállás 2024-ben – a NASA késik az űrruháival

A űrkutatás korábbi szondáihoz képest – amelyek néhány vagy több mint 10 kilométerre landoltak a célpontoktól – a SLIM célkitűzése az, hogy 100 méter alatti hibahatárral érkezzen meg a felszínre.

A JAXA szerint a felküldött egységük, a kutatók 20 éves erőfeszítéseinek köszönhetően, olyan pontosságot ér majd el, amelyet korábban mindenki lehetetlennek tartott.

A technológia fejlődésével egyre nagyobb igény mutatkozik arra, hogy a Hold felszínén lévő kráterekhez és sziklákhoz hasonló célpontokat méterre pontosan meghatározzák. Elmúltak már azok az idők, amikor pusztán már az siker volt, ha valahol a Holdon letettek egy egységet

nyilatkoztaShinichiro Sakai, a JAXA SLIM projektjének vezetője.

Nagy reményeket fűznek továbbá ahhoz is a japán kutatók, hogy a SLIM pontossága megkönnyíti a holdi örökfagy mintavételezését, és ezzel a tudósok egy lépéssel közelebb kerülnek a Hold vízkészletei körüli rejtélyek feltárásához.

A figyelmetekbe ajánljuk