A kutatók egy rejtélyes, vulkánszerű képződményt találtak a Holdon, amely számos korábbi feltételezést igazol.
A szakemberek egy jelentős gránittömeget fedeztek fel a Holdon, amely lassan hőt bocsátott ki. Ugyan a csillagászok már többször megfigyeltek különböző lávamezőket, azonban a kutatások ellenére mindeddig egyszer sem sikerült olyan vulkánokat kiszúrni, amelyek a Földön is léteznek – írja az IFL Science.
A Compton- és Belkovich-kráterek alatt azonban most végre rábukkantak egyre.
A kutatócsoport a kínai és amerikai holdi űreszközök adatainak kombinációját használta fel, hogy felfedezze ezt a felszín alatti hőt kibocsátó tömeget, és egy olyan vulkanikus folyamatot azonosított, amelyet korábban még soha nem láttak a Holdon.
Ez is érdekelhet: Lélegzetelállító új képek készültek a Naprendszerünk egyik legvulkanikusabb holdjáról
Egy mikrohullámú hullámhosszakat vizsgáló műszerrel, amelyet a kínai Csang'E 1 és 2 holdjárókon küldtek a Holdra, sikerült feltérképeznünk a felszín alatti hőmérsékletet. Azt találtuk, hogy az egyik ilyen feltételezett vulkán, a Compton-Belkovich néven ismert, mikrohullámú hullámhosszon izzott
– mondta Dr. Matt Siegler, a Planetáris Tudományos Intézet társvezető kutatója a közleményben.
A kutatók szerint az adatokból arra lehet következetetni, hogy egy 20 kilométer széles, szilíciumban gazdag felszíni vonulat húzódik meg a Holdon, amely valószínűleg ennek az ősi vulkánnak a kalderája (kráterhez hasonló felszíni képződmény). A mérések szerint az ottani hőmérséklet 10 °C-kal melegebb, mint a környezete, de ez nem a felszín alatt lévő magmától származik, hanem a kőzetekben megrekedt radioaktív elemektől.
Ezt a hőáramlást úgy értelmezzük, hogy az a kaldera alatti, radiogénben gazdag gránittestből származik. Az igazat megvallva kissé tanácstalanok voltunk, amikor megtaláltuk: szerencsére a feleségem, Dr. Rita Economos a család geokémikusa, így az ő útmutatásával sikerült összeraknunk a hőanomália valószínű geológiai okát
– folytatta Dr. Siegler.
A szakemberek szerint ez a „találat” azért is kulcsfontosságú, mivel egy rendkívül váratlan helyen bukkantak rá gránitszerű anyagokra, ebből tehát az következik, ezért a kutatók arra számítanak, hogy jövőben a számos váratlan felfedezésnek lehetnek (és lehetünk) tanúi.