A fogyókúrázás során rendszeresen előfordul az a nehézség, hogy a kisebb mennyiségű étel bevitele okán energiatakarékos üzemmódba kapcsol a szervezetünk, ez pedig sokszor ellehetetleníti a kívánt eredményt. Most azonban megoldást találhattak erre a problémára.
Egy új, egereken végzett tanulmányban a kutatók kifejtették, hogy egy olyan hormon-jelátviteli útvonalat találtak, amely megoldhatja a már említett nehézségeket.
A kísérlet során a 15-ös növekedési differenciálódási faktor (GDF15) nevű hormon megakadályozta, hogy az egerek csökkentsék energiafelhasználásukat, amikor kevesebbet ettek, ezzel pedig felgyorsítottak egy másik anyagcsere-folyamatot az izmaikban.
Ez is érdekelhet: Lehetséges a fogyás kizárólag McDonald's-os étellel? – ezt gondolja erről a szakértő
A GDF15-ről érdemes megjegyezni, hogy az emberi szervezet természetes módon termeli azt, különösen a májban és a vesében, illetve a terhesség alatt is megugrik ezen hormon termelése. A kutatók egyébként a GDF15-öt többször is összefüggésbe hozták a várandósság során rendszeren bekövetkező reggeli rosszulléttel.
Felfedeztük, hogy az egerekben a GDF15 blokkolja az anyagcsere lassulását, amely a fogyókúra során következik be azáltal, hogy felpörgeti az izmokban a kalcium hiábavaló körforgását
– mondja Gregory Steinberg, a kanadai McMaster Egyetem orvostudósa.
Ezzel a módszerrel a szakemberek régóta próbálkoznak, most azonban úgy gondolják, hogy a GDF15 valóban segíthet a fogyásnál.
Tanulmányunk rávilágít arra, hogy a GDF15 hormon nemcsak a zsíros ételek fogyasztása iránti vágyat csökkenti, hanem egyidejűleg az izomzat energiaégetését is fokozza
– folytatta Steinberg.
Az előbb leírt kezelés komoly mérföldkő lehet, mivel a világ számos kutatócsoportja vizsgálja az elhízás problémáját, amely az előrejelzések szerint 2030-ra több mint 1 milliárd embert fog érinteni.
Forrás: Science Alert