Miközben nehezen találhatunk bármilyen hasonlóságot a hangyák és az emberek között, a két faj látszólag áthidalhatatlan különbségei ellenére mégis rendelkezik egy különös közös képességgel: képesek együttműködni, hogy saját méretüket jelentősen meghaladó tárgyakat mozgassanak.
Ez az adottság inspirálta Ofer Feinerman által vezetett kutatócsoportot arra, hogy megvizsgálják, hogyan navigálják egymást. A kutatók az összehasonlítás érdekében egy labirintust terveztek, majd a résztvevőknek és a hangyáknak egy T-alakú tárgyat kellett manőverezniük.
Ez is érdekelhet: Hátborzongató fotó készült egy hangya arcáról
Az emberek a feladatot egyénileg vagy legfeljebb 26 fős csoportokban végezték, míg a hangyák szeszélyes mozgásuk miatt, 1-től 80 egyedig terjedő csoportokban dolgoztak. Az emberi résztvevők számára megtiltották a verbális és gesztusokkal történő kommunikációt, hogy a hangyák természetes korlátait tükrözzék. A tárgyat kizárólag kijelölt fogantyúk segítségével mozgathatták, amelyek erőmérőkkel voltak felszerelve.
Az eredmények egyszerre voltak kiszámíthatóak és meglepőek. Amikor az emberek egyedül dolgoztak, a hangyákat messze felülmúlták, és stratégiai tervezést alkalmaztak a feladat hatékony elvégzéséhez.
Csoportos környezetben azonban a dinamika megváltozott. A hangyakolóniák, különösen a nagyobb csoportok, lenyűgöző koordinációs és problémamegoldó képességről tettek tanúbizonyságot. Egységként viselkedtek, a kollektív memóriát használva tanultak a hibáikból, és következetesen haladtak a céljuk felé.
Ezzel szemben az emberi csoportok nehezen tudtak javítani teljesítményükön. Ha a kommunikáció korlátozott volt, eredményeik gyakran rosszabbak voltak. A résztvevők a csoportos munka lehetőségeinek kihasználása helyett hajlamosak voltak „kapzsi” stratégiákat alkalmazni, amelyek rövid távú megoldásokra összpontosítottak, de végső soron akadályozták a sikerüket.
A kutatócsoport ezt a különbséget a hangyák társadalmi struktúrájának tulajdonította. A hangyák kolóniaként egyfajta „szuperorganizmusként" működnek, közös érdekekkel és zökkenőmentes együttműködéssel. Az emberek azonban szembesültek a koordináció nehézségeivel és az eltérő prioritásokkal, amelyek elmosták a csoportos munka előnyeit.
Olvasd el ezt is! Hangyák adhatnak választ az emberi agy csökkenésének miértjére
A szakértők remélik, hogy ezek az eredmények hozzájárulnak a csoportdinamika jövőbeli vizsgálataihoz, mind a természetben, mind az emberi társadalmakban. Azáltal, hogy feltárják a kollektív viselkedés erősségeit és gyengeségeit, céljuk rávilágítani arra, hogyan alakult ki az együttműködés, és hogyan lehet azt optimalizálni.