Chuck Yeager, az amerikai légierő kapitánya volt az első ember, aki a hangsebességnél gyorsabban repült.
Az 1923-ban a nyugat-virginiai Myra városában született Yeager a második világháborúban harci vadászként 64 bevetést repült Európa felett. Lelőtt 13 német gépet, és magát is lelőtték Franciaország felett, de a francia ellenállás segítségével megmenekült az elfogás elől.
A háború után a Bell Aircraft Company által a szuperszonikus repülés lehetőségének feltárására épített kísérleti X-1 rakétarepülőgép tesztrepülésére kiválasztott önkéntesek között volt.
Évekig úgy vélték a repülősök, hogy az ember nem képes a hangsebességnél gyorsabban repülni, mivel a transzszonikus légellenállás növekedése minden repülőgépet darabokra szaggatna.
Mindez 1947. október 14-én megváltozott, amikor Yeager az X-1-essel átrepült a dél-kaliforniai Rogers Dry Lake felett.
a Bell X-1A repülés közben a Dryden Repüléskutató Központ felett 1951-ben
Fotó: Profimédia
Az X-1-et egy B-29-es repülőgép 7,6 kilométer magasságba emelte, majd a bombatesten keresztül elengedte, az így 12 kilométer magasra rakétázott, ahol sikerült meghaladnia az óránként 1065 kilométert (ez a hanghatár abban a magasságban).
A rakétarepülőgépet, amelyet Glamorous Glennis becenévre kereszteltek (Yeager feleségének tiszteletére), vékony, felhajtás nélküli szárnyakkal és egy 50-es kaliberű golyóról mintázott áramvonalas törzzsel tervezték.
A projekt titkossága miatt Yeager eredményét csak 1948 júniusában jelentették be. Yeager továbbra is tesztpilótaként tevékenykedett, és 1953-ban egy X-1A rakétarepülőgéppel elérte a 2655 kilométert óránként. 1975-ben dandártábornoki rangban vonult nyugdíjba az amerikai légierőtől, majd 2020. december 7-én, 97 éves korában halt meg.
Forrás: History