memória, illusztráció

Többször kreál hamis emléket az agyunk, mint azt gondolnánk

Veled is előfordult már, hogy valamire teljesen másképp emlékeztél, mint ahogy az valójában megtörtént? Ha a kérdésre igen a válasz, egy percig se aggódj, nem veled van a hiba. A kutatások szerint ugyanis az emberek egy szempillantás alatt képesek hamis emlékeket létrehozni.


A jelenséget legutóbb az Amszterdami Egyetem kutatói vizsgálták. Az intézmény tudósai négy kísérletsorozat során összesen 534 embernek mutatták meg a latin betűs ábécét tényleges formájában, valamint tükörfordításban – derül ki a ScienceAlert beszámolójából.

Ezt követően néhány résztvevőnek egy interferencia-diát mutattak, amelyen véletlenszerűen voltak elhelyezve a betűk, majd azt kérték tőlük, hogy idézzenek fel egy konkrét betűt az első diáról – ennek a műveletnek az volt a célja, hogy összezavarja az alanyok emlékeit.

Fél másodperccel az első dia megtekintése után az emberek közel 20 százalékánál már kialakult a célbetű illuzórikus emléke; ez az arány 3 másodperc elteltével 30 százalékra nőtt.

\u00e1b\u00e9c\u00e9, illusztr\u00e1ci\u00f3

Illusztráció.

Shutterstock

Az emberi agy aszerint módosítja az emlékeket, hogy mire számít. Mivel a vizsgálatba bevont emberek annyira ismerik a latin ábécét, az agyuk arra számított, hogy a betűket a tényleges tájolásukban látják.

Amikor a betűk tükörképesen jelentek meg (Ɔ a C helyett), az emberek nagyobb valószínűséggel emlékeztek az álbetűre, mint valódi betűre, még akkor is, ha csak ezredmásodpercek teltek el.

Úgy tűnik, hogy a rövid távú memória nem mindig pontosan tükrözi azt, amit éppen érzékeltünk. Ehelyett az emlékezetet az alakítja, hogy mit vártunk látni, már az első emléknyom kialakulásától kezdve

– nyilatkozták a kutatást vezető tudósok, akik azt is hozzátették, hogy minél több idő telik el a hamis emlékképzet létrejötte és felidézése között, az alanyok annál biztosabban állították biztosnak a téves emléket.

illusztr\u00e1ci\u00f3, mem\u00f3ria

Illusztráció

Shutterstock

De mi állhat a háttérben?

A hamis hosszú távú emlékek hátterében feltehetően a „homályos nyomelmélet" áll, amely szerint az emlékezet két részből áll: egy szó szerinti részből, amely a valóságban történt, és egy lényegi részből, amelyben a személy szemantikai elemzés alapján értelmezi az esemény jelentését.

A figyelmetekbe ajánljuk