A NASA James Webb űrteleszkópja felvételeket készített a Gyűrűs-ködről, a planetáris ködök egyik legismertebb példájáról. A gyűrűsköd maga egy haldokló csillag végső stádiumának bonyolult folyamatait mutatja meg, miközben gyönyörű színekkel ragyog.
A planetáris ködökről egykor azt gondolták, hogy egyszerű, kerek objektumok, amelyek középpontjában egyetlen haldokló csillag áll. Nevüket a kis távcsöveken keresztül homályos, bolygószerű megjelenésükről kapták.
Néhány ezer évvel ezelőtt ez a csillag még vörös óriás volt, amely tömegének nagy részét elvesztette. Utolsó búcsúként a forró mag most még felmelegíti ezt a kilökött gázt, a köd pedig színes fénykibocsátással válaszol
– magyarázza a NASA közleménye.
Ezt is nézd meg! Olyan közeli kép készült a Napról, hogy először el sem hiszed, hogy ez a központi csillagunk
Az összetett tudományos kérdésekre egyébként maga a Gyűrűs-köd megfelelő és ideális alany, mivel csillagászatilag közel van, körülbelül 2200 fényévnyire. Emellett fényes, tiszta nyári estéken távcsővel látható az északi féltekéről és a déli félteke nagy részéről egyaránt.
Ezt is olvasd el! A James Webb űrteleszkóp olyan, mint egy kozmikus időgép
Amikor először láttuk a képeket, megdöbbentett bennünket a bennük lévő részletesség. A fényes gyűrű, amely a ködnek a nevét adja, körülbelül 20 ezer egyedi, sűrű molekuláris hidrogéngázból álló csomóból áll, amelyek mindegyike körülbelül akkora tömegű, mint a Föld
– magyarázza Thaddeus Cesari, a NASA munkatársa.
A mostani kutatások felvételeivel a csillagászok olyan részletességet kaptak, mint ezelőtt soha. Ezáltal pedig arra is fény derült, hogy a Gyűrűs-köd túl messzire nyúló íveit csakis egy kísérőcsillag megléte magyarázhatja. A számítások szerint ez a másik csillag olyan távol lehet a központi csillagtól, mint a Plútó a mi Napunktól.