„Halálra röhögtem magam" – de vajon tényleg képes rá az ember?

„Halálra röhögtem magam" – de vajon tényleg képes rá az ember?

Van-e szebb végzet annál, mint az, hogy halálra nevetjük magunkat? Tényleg képes az ember a végsőkig kacagni? Az orvosok választ adtak a bizarr felvetésre.


1975 márciusában az angliai Norfolkban egy 50 éves kőműves, Alex Mitchell befészkelte magát kedvenc fotelébe, hogy megnézze egyik kedvenc tévésorozatát: A Goodies című brit vígjátékot, amelyet a BBC sugárzott. Amikor a színész Bill Oddie egy kung-fu filmek paródizálta, Mitchell nevetni kezdett. Hangosan. Csak nevetett és nevetett, és felesége, Nessie később úgy becsülte, hogy körülbelül 25 percig kacarászott a féjre. Aztán egy csúcspontot elérő, hasba vágó nevetés után a székébe dőlt és megállt a szíve. Mitchell különös halála pedig világszerte a címlapok hasábjain virított.

Ez is érdekelhet: Ha az ostobaság fájna...és fáj is – Darwin-díjas történetek

Hihetetlen. Az orvos azt mondta, hogy a szíve bal oldala leállt, a nevetés egyszerűen túl sok volt neki. Az orvos azt mondta, hogy ez bárkivel megtörténhet

– nyilatkozta akkor a felesége.

De tényleg lehetséges lenne? Tényleg meghalnak az emberek a nevetéstől? Nem, nem igazán. Azonban a nevetés valóban súlyosbíthatja a már meglévő problémákat, amelyek megölhetnek.

2019-ben a Gizmodo több orvosnak is feltette a kérdést, köztük Jorge Antonio Gutierreznek, a Duke University School of Medicine kardiológus professzorának. Az orvos nagyrészt megvétózta a felvetést, de volt egy kikötése:

A nevetés megnövelheti a mellkasi nyomást, és ha aorta aneurizmája van valakinek, ez a nyomás átterjedhet az érrendszerbe, és az megrepedhet. De az, aki nevetés közben kap szívrohamot, sajnálatos módon e nélkül is szívrohamot kapott volna.

Unsplash

Gutierrez elmondta, hogy az orvosi szakirodalomban csupán egyetlenegy olyan esetről tud, amikor valaki valóban a nevetés miatt hunyt el. Egy 50 éves nőről, aki olyan gyógyszert szedett, amely szabálytalan szívverést okozhat. A hosszan tartó nevetőgörcs pedig halálos ritmuszavart okozott.

A nevetés más testi diszfunkciókat is kiválthat, legalábbis elméletben. A hangszálak elakadhatnak, elzárva az oxigénáramlást; a nevetés miatt félrenyelhetünk, illetve a vérnyomás-emelkedés miatt káros reakciók mehetnek végbe a testünkbe, de ez nem korlátozódik kizárólag a nevetésre. Hiszen az erőlködés, valamint a lélegzet visszatartása is okozhat ehhez hasonló mellékhatásokat.

Ha tehát a nevetőgörcs csupán súlyosbítja a potenciálisan halálos állapotot, mi történt szegény Alex Mitchell-lel? 2012-ben a BBC beszámolója szerint, hogy Mitchell valószínűleg hosszú QT-szindrómában szenvedett, ami a szív elektromos rendszerének betegsége.

NYEREMÉNYJÁTÉK! Fizess elő most a Hamu és Gyémánt magazinra, és legyen tied nyereménykönyveink egyike, vagy egy 2 főre, 2 éjszakára szóló wellnesshétvége a harkányi Dráva Hotelbe! Az előfizetői oldal eléréséhez kattints IDE, a játékszabályt pedig erre linkre kattintva éred el!


A figyelmetekbe ajánljuk