Több mint 3000 milliárd liter víz ömlött ki egy jéggel elzárt kelet-grönlandi tóból. Ez az első alkalom, amikor tudósoknak sikerült részletesen dokumentálni egy hasonló eseményt. Egyes kutatók amiatt aggódnak, hogy a világ többi, hasonló működésű tava – amelyek közül rengeteg lakott terület közelében található – milliókat veszélyeztethet a jövőben.
Az esemény még szeptember 23. és október 11. között történt a grönlandi Catalina-tónál, amely egy proglaciális tó az Edward Bailey-gleccser által elzárt völgyben. A tóban az elmúlt 20 évben folyamatosan gyűlt a víz, ám a rendszer a közelmúltban a jelek szerint kritikus ponthoz ért – írja az IFL Science.
Ez is érdekelhet! 3 óceánt szelt át egy kis erotikáért a rekorder hosszúszárnyú bálna
A gleccser emelkedni kezdett, a jégtömeg által kivájt alagúton át pedig jelentős mennyiségű víz áramlott át a Kangertittivaq – a Föld legnagyobb fjordja felé. A tó vízszintje így 154 méterrel csökkent.
Kelet-Grönland
Fotó: Shutterstock
A gleccseráradás által felszabaduló energia a világ legnagyobb, 22 napig teljes kapacitással működő atomerőművének teljesítményével volt egyenértékű
– fejtette ki Aslak Grinsted, a Niels Bohr Intézet éghajlatkutatója.
A Catalinához hasonló tavak összeomlását elsősorban természetes okok, például földrengések, valamint emberi tényezők, így a klímaváltozás hatásai is kiválthatják. A kelet-grönlandi esemény bizonyos szempontból szerencsésnek mondható, mivel a környék ritkán lakott. A világon azonban rengeteg hasonlóan működő proglaciális tó van: egy 2023-as vizsgálat alapján világszerte 15 millió embert veszélyeztethet a jelenség. Grinsted szerint a következő évszázadokban a grönlandi jégtakaró visszahúzódásával még több hasonló esemény fog történni.
Ajánljuk figyelmedbe! Az Antarktisz bizarr élőlénye akár 11 ezer évig is élhet
Az utolsó jégkorszak végén a Missoula-tó 2500-szor nagyobb kiáramlást szenvedett el, mint a mostani Catalina-esemény
– tette hozzá. Habár Grinsted elég pesszimista, vannak nála derülátúbb kutatók is, egyesek szerint ugyanis a felszabaduló energiát akár hasznosítani is lehetne. Persze, az ehhez szükséges infrastruktúra kialakítása nem lenne könnyű.