földönkívüli
Fotó: Shutterstock

Ahhoz, hogy idegen életet találjunk, ezt a partidrogot keressük az űrben

Ha az űr fogalma önmagában nem lenne elég izgalmas, akkor van egy jó hírünk: a tudósok úgy vélik, hogy valahol odakint lehet nitrogén-oxid is, ismertebb nevén nevetőgáz.


A Kaliforniai Egyetem tudósai az Astrophysics Journal című folyóiratban megjelent új tanulmányukban azt állítják, hogy az űr tele lehet ugyanezzel az anyaggal, amit a főiskolások szippantanak be a gyors elszállás érdekében. Sőt, a jelenléte jelezheti azt is, hogy az adott bolygó lakható-e vagy sem.

Kevés kutató foglalkozott komolyan a dinitrogén-oxiddal. De úgy gondoljuk, hogy ez hiba

− mondta Eddie Schwieterman, az UCR asztrobiológusa egy sajtóközleményben.

Schwieterman és csapata a UC Riverside Föld- és Bolygótudományi Tanszékén kiszámította, hogy az élő szervezetek milyen rendszeresen termelnek dinitrogén-oxidot, majd ezeket az adatokat beírták egy bolygómodellbe. Ezután megállapították, hogy a nitrogén-oxidban gazdag légkörű, lakható exobolygókat a James Webb űrteleszkóphoz hasonló technológiával is ki lehetne mutatni.

Bár vannak olyan nem biológiai helyzetek is, amelyekben nitrogén-oxid keletkezik, például a villámcsapások által, az UCR csapata ezt a lehetőséget is figyelembe vette a modellezés során.

nevet\u0151 g\u00e1zt tartalmaz\u00f3 habpatronok \u00e9s k\u00e9t lufi

Fotó: Shutterstock

Mások, akik a dinitrogén-oxidot bioszenciának tekintették, a sajtóközlemény szerint rámutattak arra, hogy a vegyület nem létezik nagy mennyiségben a Föld légkörében, annak ellenére, hogy itt több milliárd életforma él. Schweitermannak azonban erre is van válasza.

Ez a következtetés nem veszi figyelembe a Föld történelmének olyan időszakait, amikor az óceáni körülmények lehetővé tették volna a dinitrogén-oxid sokkal nagyobb biológiai kibocsátását. Az ezekben az időszakokban uralkodó körülmények tükrözhetik azt, ahol egy exobolygó ma van

− mondta az asztrobiológus.

Mivel a JWST az eddigi legnagyobb űrbeli adatgyűjtési lehetőségeket kínálja, az UCR csapata reméli, hogy tudóstársaik elkezdik komolyan venni a dinitrogén-oxid mint bioszignatúra hipotézist − és tovább tágítják a látókörünket.

Forrás: Futurism


A figyelmetekbe ajánljuk