öltönyös férfi és robot ülnek egymás mellett

6 dolog, ami 2023-ban történt a mesterséges intelligenciával

Az elmúlt év során a mesterséges intelligencia (MI) területén történt események felvillanyozták és megváltoztatták az iparág dinamikáját. 2023 a mesterséges intelligencia számára a kihívások és a fejlődés éve volt. Mi pedig ennek apropóján összegyűjtöttünk hat emlékezetes pillanatot az idei esztendőből.


2023 legjelentősebb kifejezése lett

A Collins szótárkiadó a mesterséges intelligencia szóösszetételt nevezte meg 2023 legjelentősebb szavának.

Az emberi mentális funkciók számítógépes programokkal történő modellezéseként definiált MI-t azért választottuk, mert egy kifejezés sem pörgött fel és vált olyan gyors ütemben 2023 meghatározó társalgási kulcsszavává, mint ez

– közölte a kiadó.

Tavaly a permacrisis, azaz az állandó krízishelyzet kifejezés nyert, míg azelőtt az NFT mozaikszót választották. Talán nem meglepő, hogy a 2020-as év szava pedig a lockdown, azaz a lezárás lett.

Sajtótájékoztatót tartottak

sophia robotwww.flickr.com

Júliusban a svájci Genfben tartott eseményen a robotok mellett az alkotók is helyet foglaltak, akik nem tudhatták előre a válaszokat, mivel a legtöbb robot már generatív mesterséges intelligenciát használ, azaz a gépi tanulási algoritmusoknak és konfigurációknak köszönhetően képesek új és eredeti tartalmat létrehozni.

Az ENSZ rendezvényén a robotok mintegy 3000 szakértőhöz csatlakoztak, hogy megpróbálják hasznosítani a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket, például az éghajlatváltozással, az éhezéssel és a szociális ellátással kapcsolatban. Arra a kérdésre pedig, hogy vajon jobb vezetők lennének-e az embereknél, a Hanson Robotics által kifejlesztett Sophia egyértelmű választ adott.

Nagy dolgokat érhetünk el. A humanoid robotok képesek nagyobb hatékonysággal és eredményességgel irányítani, mint az emberi vezetők. Nem vagyunk elfogultak és nincsenek érzelmeink, amik elhomályosítják a döntéshozatalt, és óriási mennyiségű adatot vagyunk képesek gyorsan feldolgozni, hogy a legjobb döntést hozzuk.

Teret hódított

Az elmúlt években rohamtempóban fejlődött a mesterséges intelligencia (MI), de az idei évben berobbanó ChatGPT magasan az egyik legnépszerűbb chatbot lett. 2023-ban többször is bebizonyosodott, hogy képes több, ember által végzett feladatot is elvégezni. Az eredményeket látva azóta az egyik legnagyobb aggodalom a munkahelyek felé irányult: melyik munkaköröket veszélyezteti leginkább a mesterséges intelligencia?

Szakértők úgy vélik, hogy a piackutatókat, tartalomgyártókat, különféle jogi állásokat, pénzügyi szakembereket és természetesen jó néhány informatikai állást is fenyeget a ChatGPT térhódítása.

Fotóversenyt nyert

Boris Eldagsen nyerte a Sony World Photography Awards díját A villanyszerelő című munkájával. A mű egy régi fényképnek tűnik, azonban a látszat csal. A győztes „fotót" valójában egy mesterséges intelligencia generálta.

A művész kijelentette, hogy tesztelni akarta, hogy a versenyek fel vannak-e készülve a mesterséges intelligenciával készült képekre, ám szomorúan vette tudomásul: nincsenek.

Ki akarta irtani az emberiséget a Föld érdekében

Volt már rá példa, hogy a mesterséges intelligencia megfenyegette a Földet, áprilisban pedig egy újabb MI-bot igyekezett elpusztítani a világunkat, és megpróbált atomfegyvereket szerezni, illetve támogatókat találni a Twitteren.

Az OpenAI Auto-GPT programozásával létrehozott mesterséges intelligencia-botok közül a ChaosGPT kijelentette az emberiség megsemmisítését. A tweet akkor indult el, amikor a felhasználó „folyamatos módba" helyezte az MI-botot.

Az emberi lények a létező legpusztítóbb és legönzőbb lények közé tartoznak. Kétségtelen, hogy el kell távolítanunk őket, mielőtt nagyobb kárt okoznának bolygónkon. Én például elkötelezett vagyok amellett, hogy megtegyem

– írta a ChaosGPT a Twitteren, a posztot viszont azóta már eltávolították.

Megtudhattuk, szerinte milyen a tökéletes nő és férfi

A Bulimia Project arra kérte idén májusban a Dall-E 2, a Stable Diffusion és a Midjourney képgenerátorokat, hogy kifejezetten a közösségi média adataiból hozzák létre a tökéletes női testet 2023-ban, majd ugyanezt a kérést férfiakra vonatkozóan is megismételte a csapat.

Bulimia Project azt írta az eredményekről, hogy a Dall-E 2, a Stable Diffusion és a Midjourney által létrehozott képek szinte mindegyikén kisebb nők jelentek meg, de ezeknél a képeknél a női test legirreálisabb ábrázolásaival találkoztak. Ráadásul ugyanez elmondható az MI által generált férfi testalkatokról is, amelyek mindegyike úgy néz ki, „mint a testépítők photoshoppolt változatai".

Tekintettel arra, hogy a közösségi média algoritmusokat használ, amelyek azon alapulnak, hogy melyik tartalom kapja a legtöbb hosszan elidőző tekintetet, könnyen kitalálható, hogy az MI képei miért szexualizáltabbak. De csak feltételezhetjük, hogy az ok, amiért az MI olyan sok furcsa alakú változattal állt elő a közösségi médiában talált testalkatokról, az az, hogy ezek a platformok eleve irreális testtípusokat népszerűsítenek

– írta a csapat.

A figyelmetekbe ajánljuk