A fehér törpék a világegyetem legizgalmasabb jelenségei közé tartoznak, a kutatók pedig most találtak egy tökéletes alanyt, amely a reményeik szerint sok mindent elárul ezekről a rejtélyes objektumokról.
Azt szinte mindenki tudja, hogy a nagyobb csillagok óriási robbanások közepette fejezik be az életüket, azonban a kisebb objektumok egész egyszerűen kihűlnek, és úgynevezett fehér törpék lesznek belőlük.
Az utóbbi jelenségről azonban nagyon keveset lehet tudni, pont emiatt a kutatók szüntelenül pásztázzák az univerzum különböző pontjait, hátha ráakadnak egy kihűlt csillagra. A megfelelő „alany” segítségével ugyanis pontosabban megbecsülhetik a kezdeti és a végső tömeg közötti kapcsolatot.
Ez is érdekelhet: Akár már az évtized végén választ kaphatunk a NASA által kiküldött csillagközi jelekre
Nagyon úgy tűnik, hogy a csillagászok most találtak egy ígéretes jelöltet. A szóban forgó fehér törpe egy planetáris köd középpontjában található, a tömege pedig a mi Napunk 85 százalékát teszi ki.
A vizsgált excsillag meglehetősen fiatalnak számít, mindössze néhány százezer éve vált fehér törpévé – írja az IFL Science.
Az előbbi „találat” azért számít nagy dolognak, mivel a kutatóknak még sosem sikerült egy nyílt csillaghalmazban lévő planetáris köd központi égitestjét tanulmányozniuk.
A becslések szerint a csillag eredeti súlya körülbelül 2,8-szor akkora lehetett, mint a mi Napunké, a kihűlés után azonban rengeteget fogyott.
Mindemellett a szóban forgó fehér törpe felszínén szén és hélium jelei láthatók. Ezáltal a csapat úgy véli, hogy ez az objektum hamarosan héliumos fehér törpe lesz, miután a szén elsüllyedt a belsejében.
A nagyon fiatal fehér törpékről származó adatok különösen értékesek, mivel ezek a bolygóködök központi csillagai. Egyik központi csillagot sem vizsgálták korábban, mert mind nagyon távoliak és halványak
– mondta Klaus Werner professzor, a Tübingeni Egyetem Csillagászati és Asztrofizikai Intézetének munkatársa egy közleményben.