A mobiltelefonok napjainkban mindenütt jelen vannak, és mélyebben nem is filozofálunk azon, hogy miképp működnek. Egyszerűen csak használjuk őket, működésük kulcsa azonban a rádióadó-tornyok, amik rengeteg rádiójelet bocsátanak ki. Érdekes kérdés, hogy vajon egy idegen civilizáció észlelheti-e ezeket a kódokat?
Ezek a mobiltornyok a földfelszín nagy százalékát fedik le, különösen a sűrűn lakott területeken, és folyamatosan mikrohullámú jeleket sugároznak. De az idegenek észrevehetnek ebből bármit is? A kérdésre adott választ nemrég Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban publikált tanulmány – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet:Legalább 4 gonosz civilizáció élhet a közelünkben
A kutatás pedig azzal kezdődik, hogy megállapítja, miképp változtak meg az űrbe áramló rádiójelek. A 20. században a rádióadások nagy részét a kereskedelmi rádiók és televíziók adásai tették ki. Napjainkban viszont ezek jócskán eltörpülnek a mobilkommunikáció mellett.
A katonai radarok adásai még mindig a földi rádiószivárgás legerősebb forrását jelentik, de a második helyen már a mobiltornyok állnak.
Minden mobiltorony 100-200 watt teljesítményű rádiójelet bocsát ki. A tornyok számát és a rádiós szivárgás mértékét figyelembe véve ez néhány gigawattot jelent, amelyet az űrbe sugároznak. Ha feltételezzük, hogy egy idegen civilizáció fejlett rádiócsillagászattal rendelkezik, hasonlóan a mi Eseményhorizont Távcsővunkhoz, akkor az adásainknak körülbelül egy tucat fényévnyi távolságon belül észlelhetőnek kell lenniük.
Persze ez attól is függ, hogy az idegenek egészen pontosan hol helyezkednek el az égbolton. De azt is érdemes megemlíteni, hogy ezen tornyok többsége a Föld északi féltekén találhatóak, így egy idegen csillag az északi féltekén erősebb jelet fog kapni, mint a délin.
Olvasd el ezt is! Papok segítségét kérte a NASA
De van itt még bonyodalom. Tudni lehet, hogy az összes torony jelzései különbözőek, és átfedik egymást, ezért egy idegen civilizáció nem lenne képes megkülönböztetni egyetlen konkrét üzenetet sem. A kutatók viccesen megjegyezték, „nem kell aggódnunk amiatt, hogy az idegenek lehallgatják a személyes telefonbeszélgetéseinket".