Egy francia kutató szerint eddig ismeretlen, rejtett üzenetek találhatók azon a több mint 3300 éves egyiptomi obeliszken, amely ma a párizsi Place de la Concorde téren áll – számol be a hírről a Live Science. Az obeliszk eredetileg II. Ramszesz fáraó uralkodásának kezdetén épült a luxori templom területén, és 1830-ban ajándékozta Franciaországnak az akkori oszmán szultán.
A gránit emlékmű évtizedek óta ismert hieroglifái II. Ramszeszt, valamint Théba főistenét, Amun-Rát, illetve Hóruszt, Ozirisz és Ízisz fiát dicsőítik. Most azonban Jean-Guillaume Olette-Pelletier egyiptológus azt állítja, olyan kódolt üzeneteket is felfedezett, amelyek korábban észrevétlenek maradtak.
A kutató 2021-ben, az obeliszk körüli restaurálási munkálatok során engedélyt kapott arra, hogy állványzatról, közelről tanulmányozza a 23 méter magas műtárgyat.
Ez is érdekelhet! Így lopták el a Mona Lisát a Louvre-ből 114 évvel ezelőtt
Ekkor vette észre azokat a motívumokat és hieroglifákat, amelyeket szerinte csak magas írástudással rendelkező, kiváltságos társadalmi réteg érthetett meg.
A Place de la Concorde-on álló obeliszket az 1800-as években ajándékozták Franciaországnak
Photo by himanshu khairwal on UnsplashA szöveg propaganda volt, mégpedig olyan, amelyet kifejezetten az értelmiségi elitnek szántak
– idézi a portál a kutatót, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy az obeliszk nyugati oldala egykor a Nílus felé nézett, így az évente megrendezett Opet-fesztivál során hajón érkező előkelők jól láthatták a tetején elhelyezett jeleneteket.
Ezek közé tartozik az az ábrázolás is, amelyen II. Ramszesz áldozatot mutat be Amun istennek és amelyen a következő szöveg olvasható:
„Ramszeszt az istenek választották ki, isteni eredetű volt, ezért volt jogosult uralkodni Egyiptom fölött.”
A portál beszámolója szerint a kutató egy másik különlegességet is említ: két olyan hieroglifa-sor is található az obeliszken, amelyek különböző irányból olvasva eltérő jelentést hordozhatnak.
Az egyik olvasatban II. Ramszesz teljes nevét adják ki, a másikban viszont örök életet tulajdonítanak neki.
Ezt is olvasd el! 3000 éves „aranyvárost” fedeztek fel Egyiptomban
Más egyiptológusok azonban óvatosságra intenek az értelmezés kapcsán, és teljes körű értékelést csak a férfi tanulmányának megjelenése után tartanak lehetségesnek.