Szakértők szerint több mint egy évszázada nem történt annyira jelentős régészeti felfedezés mint most, hogy megtalálták az ókori Egyiptom egyik leghatalmasabb fáraójának, II. Thotmesznek a sírhelyét.
A Forbes számol be a hírről, miszerint az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium nemrég bejelentette, hogy sikerült azonosítaniuk II. Thotmesz fáraó sírját, aki a feltételezések szerint i.e. 1493 és 1479 között uralkodott.
Ezt is olvasd el! Különleges üzeneteket fedeztek fel több, I. században eltemetett római polgár sírjában
A portál emlékeztet, hogy az utolsó, ehhez mérhető régészeti felfedezés 1922-ben történt, amikor Howard Carter megtalálta Tutanhamon fáraó sírját, ami sokak szerint egy elátkozott temetkezési hely.
II. Thotmesz, aki a XVIII. egyiptomi uralkodódinasztia utolsó fáraója volt hosszú évek óta tartja lázban a kutatókat. A helyi hatóságok szerint
a sírkamra bejáratát és főfolyosóját már három évvel ezelőtt, 2022-ben sikerült azonosítani, ám eredetileg azt hitték, hogy egy másik fáraó, III. Thotmesz feleségének nyughelyére bukkantak rá.
A bejegyzésből kiderül, hogy a sírban talált alabástrom edények feliratain II. Thotmeszt, mint elhunyt fáraót említik, ráadásul az uralkodó fő feleségének, Hatsepszutnak a neve is több tárgyon megtalálható, így biztosra vehető, hogy Egyiptom egykori urának sírhelyét találták meg.
Ez is érdekelhet! Óriási bulival ünnepelték az újévet az ókori egyiptomiak
A Forbes információi szerint a fáraó mumifikált holttestét már 1881-ben felfedezték: ebben a sírrablók hatalmas károkat tettek, de a különböző vizsgálatok során azt minden kétséget kizáróan sikerült bizonyítani, hogy II. Thotmesz még 30 éves kora előtt életét vesztette.