Illusztráción egy egyiptomi sírkamra
Fotó: Shutterstock/AI

II. Thotmesz sírhelyét eddig egy másik fáraó végső nyughelyének hitték

Több mint 100 év után újabb egyiptomi fáraó sírjára bukkantak kutatók

Szakértők szerint több mint egy évszázada nem történt annyira jelentős régészeti felfedezés mint most, hogy megtalálták az ókori Egyiptom egyik leghatalmasabb fáraójának, II. Thotmesznek a sírhelyét.


A Forbes számol be a hírről, miszerint az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium nemrég bejelentette, hogy sikerült azonosítaniuk II. Thotmesz fáraó sírját, aki a feltételezések szerint i.e. 1493 és 1479 között uralkodott.

Ezt is olvasd el! Különleges üzeneteket fedeztek fel több, I. században eltemetett római polgár sírjában

A portál emlékeztet, hogy az utolsó, ehhez mérhető régészeti felfedezés 1922-ben történt, amikor Howard Carter megtalálta Tutanhamon fáraó sírját, ami sokak szerint egy elátkozott temetkezési hely.

II. Thotmesz, aki a XVIII. egyiptomi uralkodódinasztia utolsó fáraója volt hosszú évek óta tartja lázban a kutatókat. A helyi hatóságok szerint

a sírkamra bejáratát és főfolyosóját már három évvel ezelőtt, 2022-ben sikerült azonosítani, ám eredetileg azt hitték, hogy egy másik fáraó, III. Thotmesz feleségének nyughelyére bukkantak rá.

A bejegyzésből kiderül, hogy a sírban talált alabástrom edények feliratain II. Thotmeszt, mint elhunyt fáraót említik, ráadásul az uralkodó fő feleségének, Hatsepszutnak a neve is több tárgyon megtalálható, így biztosra vehető, hogy Egyiptom egykori urának sírhelyét találták meg.

Ez is érdekelhet! Óriási bulival ünnepelték az újévet az ókori egyiptomiak

A Forbes információi szerint a fáraó mumifikált holttestét már 1881-ben felfedezték: ebben a sírrablók hatalmas károkat tettek, de a különböző vizsgálatok során azt minden kétséget kizáróan sikerült bizonyítani, hogy II. Thotmesz még 30 éves kora előtt életét vesztette.

A figyelmetekbe ajánljuk