Négy évnyi ásatás után találták meg a régészek az elveszett várost, amely egykor az aranybányászat központja lehetett.
A Vörös-tengeri kormányzóság, Marsza Álámtól délnyugatra, Luxorban, a Királyok völgye alatt fedezték fel az egykor virágzó, Aten nevű aranybányász-várost, amelyet a régészek még 2020-ban tártak fel. Az aranyvárosnak elnevezett tárlat a szakértők szerint az egyik legjelentősebb régészeti leletnek számít, Tutanhamon sírjának több mint száz évvel ezelőtti felfedezése óta.
Ez is érdekelhet! Több mint 100 év után újabb egyiptomi fáraó sírjára bukkantak kutatók
A nemrég befejeződött ásatás során lakóházak, műhelyek, közigazgatási épületek, templomok, fürdőházak ráadásul egy bányászat maradványait is feltárták. Utóbbi területén zúzó- és őrlőállomások, szűrőmedencék és ülepítőmedencék voltak, amelyek a kvarcvénákból származó arany finomítására használt olvasztókemencéket táplálták.
A projekt elsődleges célja az építészeti elemek feltárása, dokumentálása és helyreállítása volt. A lelőhely egyes részeit az eredeti helyszíntől három kilométerre északra helyezték át, hogy megvédjék őket a Sukari bányában zajló modern bányászati tevékenységtől.
– derül ki az egyiptomi Turisztikai és Régészeti Minisztérium közleményéből, melyet az Interesting Engineering szemlézett.
Ajánljuk figyelmedbe! Óriási bulival ünnepelték az újévet az ókori egyiptomiak
A lelőhely története eredetileg III. Amenhotep uralkodásáig nyúlik vissza, aki Kr. e. 1391 és 1353 között vezette Egyiptomot. Mint kiderült, ez a legnagyobb ismert ókori város, amelyet ebben a régióban fedeztek fel. Az ásatások során későbbi történelmi korszakokból származó leletek is előkerültek, köztük a római (Kr. e. 30-639 Kr. u.) és az iszlám korokból (Kr. u. 642-1517) is. Összesen 628 osztrakont (agyagcserépre vésett felirat) azonosítottak, melyek hieroglif, démotikus és görög szövegeket tartalmaznak. Emellett Ptolemaiosz-korból származó bronzérméket, terrakotta figurákat, áldozati asztalokat és a mindennapok során használt kerámiákat is találtak.
Érdekesség, hogy a csapat drágakőből készült gyöngyöket és kagyló alapú dísztárgyakat is felfedezett. A szakértők úgy vélik, hogy Aten egy virágzó multikulturális és többnyelvű város volt, amely évszázadokon át aktív maradt, és aranyat szállított az egyiptomi dinasztiáknak.
A kutatók szerint az eredmények segítenek jobban megérteni Egyiptom ősi bányászatát és mélyebb betekintést nyújt a munkások mindennapi életébe is.