Részlet a Dűne c. filmből

Amerikai kutatók olyan ruha fejlesztésébe kezdtek bele, amely Frank Herbert Dűne-univerzumából sokunknak ismerős lehet. A sci-fi eposzban a fremen népcsoport által viselt cirkoruha valós prototípusa akár már idén ősszel eljuthat a tesztelési fázisig.


Egy napokban megjelent tanulmányban egy tudóscsoport olyan szűrőrendszer tervezését mutatta be, amely képes a vizeletet felfogni és olyan vízzé átalakítani, amelyet viselője biztonságosan meg tud inni – pont úgy, ahogy azt Frank Herbert regényében vagy az abból készült Dennis Villeneuve-filmekben láthattuk.

Ha mindez beválik, az az űrruhák új generációját hozhatja el, jelenleg ugyanis a NASA űrhajósai jobb híján egy hulladékgyűjtő résszel ellátott ruhát viselnek, amely lényegében egy eldobható felnőtt pelenka.

Ez is érdekelhet: 4 meghatározó film, ami nagy hatással volt a Dűne rendezőjére

A teljes testet befedő ruha prototípusa rugalmas, könnyű anyagból készül, és tartalmaz egy gyűjtőcsészét. Magát a vizeletgyűjtést egy vákuumszivattyú végzi el, amelyet a viselő a hátán hordana. A rendszer nagyjából 8 kilogrammot nyom, és egy 20,5 voltos akkumulátor segítségével működik, idézi a tanulmányt a RobbReport.

Az újrahasznosított vizet végezetül elektrolitokkal töltik fel, mad az űrruhán belüli ivótáskába pumpálják.

Ezt is olvasd el! Gyakorlatilag meg kellett tanulniuk másképp sétalni a Dűne színészeinek

Az újonnan tervezett szűrőrendszer ugyan nem dolgozza fel az ürüléket, de a tervezőcsapat szerint ennek ivóvízzé való újrahasznosítása egy következő lépés lehet majd a kutatásban.

A tudósok azt tervezik, hogy idén ősszel a laboratóriumban végzett klinikai tesztek során valós körülmények között is kipróbálják a Dűne világa által ihletett cirkoruházatot.

A figyelmetekbe ajánljuk