A kutatók szerint a felnőttképzésben való részvétel segíthet csökkenteni a demencia kialakulásának kockázatát.
A felnőttoktatásban részt vevő középkorúak és idősek esetében 19%-kal kisebb az esélye annak, hogy öt éven belül kialakul a betegség − derül ki egy új tanulmányból, melyről az Independent számolt be. Az eredmények arra is utalnak, hogy azok, akik részt vettek az órákon, jobban megőrizték a fluid intelligenciájukat − a gyors és absztrakt gondolkodás képességét − és a nem verbális gondolkodási teljesítményüket, mint azok a társaik, akik nem vettek részt.
Ez is érdekelhet: Új kutatás szerint a demencia egyik jó ellenszere a gyaloglás
Az első szerző, Dr. Hikaru Takeuchi, a japán Sendai-i Tohoku Egyetem munkatársa is megerősítette, hogy azoknál az embereknél, akik felnőttoktatási órákon vesznek részt, öt évvel később kisebb a demencia kialakulásának kockázata, és a nem verbális gondolkodást is sikerült jobban megőrizniük.
Dr. Takeuchi és társszerzője, Dr. Ryuta Kawashima, aki szintén az egyetem Fejlődés, Öregedés és Rák Intézetének professzora, 282 421 ember adatait elemezték a brit biobankból, amely mintegy félmillió brit önkéntes genetikai, egészségügyi és orvosi adatait tartalmazza, és átlagosan hét évig követték őket.
Ha tovább olvasnál: Van egy egyértelmű jele annak, hogy kialakul-e valakinél a demencia
Fotó: Shutterstock
A DNS-ük alapján az emberek egyéni kockázati pontszámot kaptak a demencia szempontjából, és önbevallás alapján állapították meg, hogy részt vettek-e valamilyen felnőttképzésen, a gyakoriság, a tantárgy vagy az akadémiai szint megjelölése nélkül. A vizsgálatba bevontak pszichológiai és kognitív teszteket végeztek, például a folyékony intelligenciára, a vizuospatialis memóriára és a reakcióidőre vonatkozóan.
A tanulmány szerint a mintában szereplők 1,1%-ánál alakult ki demencia a vizsgálat során.
Azt is megállapították, hogy azoknál az embereknél, akik felnőttoktatásban vettek részt, 19%-kal kisebb volt a demencia kialakulásának kockázata, mint azoknál a résztvevőknél, akik nem vettek részt.
Az eredmények hasonlóak voltak, amikor kizárták a cukorbetegségben, magas koleszterinszintben, szív- és érrendszeri betegségben, rákban vagy mentális betegségben szenvedő embereket.
Azaz a megfigyelt alacsonyabb kockázat nem kizárólag annak volt köszönhető, hogy a demencia kialakulásában szenvedő embereket az említett ismert betegségek tünetei megakadályozták abban, hogy részt vegyenek a felnőttoktatásban.
Az egyik lehetőség, hogy az intellektuális tevékenységeknek pozitív hatása van az idegrendszerre, ami viszont megelőzheti a demenciát. De mivel ez egy megfigyeléses longitudinális vizsgálat volt, ha közvetlen oksági kapcsolat áll fenn a felnőttkori képzés és a demencia alacsonyabb kockázata között, az bármelyik irányba lehet.