cápa

A kép csak illusztráció.

Egy új tanulmány szerint a cápák mégsem teljesen némák

A kutatók fültanúi voltak annak, hogy az általuk vizsgált cápák kattogó hangokat adtak ki bizonyos helyzetekben, ráadásul meglehetősen hangosan. Mindez azért különösen érdekes, mert eddigi ismereteink alapján a cápák teljesen némák.


A tudósok sokáig úgy gondolták, hogy a cápák alapvetően nem adnak ki hangokat. Az Aucklandi Egyetem tengeri laboratóriumában nemrég végzett viselkedéssel kapcsolatos kísérlet során az Új-Zélandon őshonos, a nyestcápafélék családjába tartozó kistestű fajta (Mustelus lenticulatus) tíz fiatal egyedét vizsgálták. A kutatók megdöbbenésére az egyedek azalatt a rövid idő alatt, amíg kézbe vették őket, következetesen hangos, kattogó hangokat adtak ki. A szakértők azt gondolják, hogy ezek a hangok potenciálisan vészhelyzethez vagy védekező reakciókhoz köthetők – írja a Live Science.

Az első néhány vizsgálat során gyakoriak voltak a kattogó hangok, ám a kísérletek előrehaladtával megszűntek. Talán már nem féltették az életüket

– fejtette ki a tanulmány vezető szerzője, Carolin Nieder.

A kutatók megfigyelték, hogy minden egyes kattanás körülbelül 48 milliszekundumig tartott, a hangereje pedig esetenként meghaladta a 155 decibelt – ami nagyjából egy sörétes puska lövéséhez hasonlítható.

A cápák hallási tartománya nagyjából 1 kilohertzig terjed, ami jóval alacsonyabb, mint a kattogások frekvenciája, vagyis nem valószínű, hogy egymással kommunikálnak. Sőt, a kutatók egyelőre azt sem tudják, hogy a kiadott hangok csupán a véletlennek köszönhetők, vagy tudatosak voltak. Adrian Gutteridge, a Természetvédelmi Világszövetség cápabiológusa – aki nem vett részt a tanulmányban – kifejtette, hogy ahhoz, hogy jobban megérthessék, milyen célt szolgálnak a cápák által kiadott hangok, további kutatásokra lesz szükség.

A figyelmetekbe ajánljuk