A bőr a legnagyobb szervünk, és létfontosságú szerepet játszik a hideg és meleg érzékelésében, a testhőmérséklet szabályozásában, valamint az izmok, csontok és belső szervek védelmében a külső fertőzésektől és betegségektől. De ez csak a kezdet. A bőröd sokkal több mindent tud, mint gondolnád. Íme néhány érdekes tény!
- Egy átlagos ember bőre 2 négyzetméternyi területet fed le.
- A bőr a testtömeg körülbelül 15%-át teszi ki.
- Egy átlagos felnőttnek körülbelül 21 négyzetméternyi bőre van.
- Egy embernek körülbelül 300 millió bőrsejtje van. Egyetlen négyzetcentiméternyi bőrön pedig megközelítőleg 19 millió sejt és akár 300 verejtékmirigy is található.
Ez is érdekelhet:A „halhatatlan" nő, akinek a halála megváltoztatta a világot
- A bőr a lábunkon a legvastagabb (1,4 mm), és a szemhéjon a legvékonyabb (0,2 mm).
- A bőr 28 naponta újul meg. Folyamatosan hullajtjuk az elhalt sejteket, percenként körülbelül 30 ezer-40 ezer sejtet. Ez közel 9 kilogramm évente.
- Egyes források becslése szerint az otthonában található por több mint fele valójában elhalt bőr. Az elhalt bőr pedig körülbelül egymilliárd tonna port tartalmaz a földi légkörben.
- Bőrünkön több mint 1000 baktériumfaj él.
- A súlyosan sérült bőr hegszövet kialakításával próbálhatja gyógyítani magát, amely különbözik a normál bőrszövettől, mivel nincs benne szőr és verejtékmirigy.
- A bőr további vastagságot és szívósságot – kalluszt – képezhet, ha ismételt súrlódásnak vagy nyomásnak van kitéve.
- A bőrben lévő idegek egy része az agy helyett az izmokhoz kapcsolódik, és (a gerincvelőn keresztül) jeleket küld, hogy gyorsabban reagáljon a hőre, fájdalomra.
- A bőr legalább öt különböző típusú receptorral rendelkezik, amelyek a fájdalomra és az érintésre reagálnak.