Bár ma is élő fajról van szó, a titokzatos tengeri emlősről alig tud valamit az emberiség, hiszen az idők során alig pár példányt fedeztek fel belőle – ezek közül azonban egyik sem volt élő egyed.
Új-Zélandon, a Taieri Mouth halászfalu közelében egy különösen ritka elhullott bálnát találtak a helyi Természetvédelmi Minisztérium (DOC) munkatársai. A szakértők megállapították, hogy a tetem a világ egyik legritkábban előforduló tengeri élőlénye lehetett – írja a Drive.
Ez is érdekelhet! Akár 400 évig is élhetnek ezek a grönlandi cápák
A tengeri emlős egy Bahamonde-csőröscet (Mesoplodon traversii), amiből egészen eddig csak hat példányt sikerült dokumentálnia az emberiségnek, ám ezek közül mindegyiket elpusztulva találták meg.
A 2024-ben megtalált példány
New Zealand Department of Conservation/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
A halott példány lehetőséget adott a tudósok számára, hogy a boncolás során jobban megismerjék a ritka fajt. Eléggé meglepte a szakértőket, hogy az állat felső állkapcsán apró maradványfogakat fedeztek fel – szerintük ezek csökevény- vagy vesztigiális szervek lehetnek, ami azt jelenti, hogy régen fontos szerepük lehetett, az idő előrehaladtával azonban egyre jelentéktelenebbé váltak.
Ami még ennél is jobban megdöbbentette a tudósokat: a cet szervezetében nem egy, hanem rögtön kilenc gyomorkamrát találtak. Egyes gyomrokban tintahalak csápjaira, néhol pedig parazitákra bukkantak.
Ha tovább olvasnál: Rendkívül ritka, teljesen fehér hosszúszárnyú bálnát sikerült levideózni
A különböző izmokról és szervekről méréseket és leírásokat készítettek, hogy segítsenek a faj dokumentálásában és a rokon fajokkal való összehasonlításban – fejtette ki a bálnaszakértő Anton van Helden. Hozzátette: mivel a felfedezés elsősorban a helyi őslakosoknak köszönhető, a megtalált egyedet az Ōnumia by Te Rūnanga o Ōtākou névre keresztelték.