Több mint egymillió állatfajt fedeztek fel és neveztek el az elmúlt évszázadokban, ám még mindig több milliónyi ismeretlen faj lehet jelen a Földön. A folyamatos kutatások célja, hogy minél több új fajt felkutassanak. Felmerülhet a kérdés, hogy vajon hol él a legtöbb állatfaj? Cikkünkben erre a kérdésre keressük a választ.
A tudósok évszázadok óta katalogizálják az állatfajokat a geolokalizációjuk alapján az egész Földön. A digitális korszak előtt a legtöbb információt múzeumi gyűjtésekből és adatokból lehetett megszerezni, ám ma már az emberek is nagyban hozzájárulnak az új fajok felfedezésében. Vítor Piacentini ornitológus a Live Science magazinnak elmondta, szerinte az elmúlt 20 évben a digitalizációnak köszönhetően forradalmi változások történtek a tudományban a civileknek köszönhetően, akiknek megfigyeléseit gyakran felhasználják a tudományban.
Ez is érdekelhet! 4 állat, ami idősebb az Eiffel-toronynál – és egy, amelyik halhatatlan
Fotó: Shutterstock
A tudósok ennek köszönhetően is feltérképezhetik a különböző fajok elterjedését világszerte. Az 1980-as évek végén Norman Myers környezetvédő alkotta meg a biodiverzitási gócterület kifejezést, ami valójában olyan helyszíneket jelent, ahol kimagasló számú állatfajok találhatók. Jelenleg 36 ilyen gócpontot jegyeznek a világon, legtöbbet az Egyenlítőhöz közeli kontinenseken, ahol párás, meleg éghajlat uralkodik.
Barnabas Daru, a Stanford Egyetem ökológusa szerint a növények is szeretik ezt a klímát, ahogy jobban érzik magukat a mikroorganimusok is, főleg a lebontó szervezetek. Nemcsak a növények, hanem a rovarok is élvezik a hőmérsékletet, ami azért fontos, mert beporozzák a virágokat, aminek köszönhetően több lesz a növényzet, ami jobban vonzza az állatokat is, így alakul ki a körforgás.
Ajánljuk figyelmedbe! Videón a hajóra vetődő, 40 tonnás bálna
A tudomány birtokában lévő jelenlegi adatok alapján kijelenthető, hogy Dél-Amerikában él a legtöbb különböző állatfaj, az Amazóniai esőerdőtől kezdve a Andok hegyláncáig bezárólag rendkívül színes biodiverzitással rendelkezik.
Az elmúlt években a klímakatasztrófa és az óriási mértékű erdőirtások miatt ma már nem olyan gazdag a kontinens élővilága, mint egykor, az állatfajokat jelenleg is rengeteg veszély fenyegeti. A tudósok szerint mindezen problémák számos faj kihalásához vezetnek majd.