Mikor derül ki, hogy milyen lesz egy kisbaba szemének a színe?

Mikor derül ki, hogy milyen lesz egy kisbaba szemének a színe?

Minden szülő arra a pillanatra vár, amikor először megpillanthatja újszülöttjét. Fontos azonban tudni, hogy az a szemszín, amellyel a kisbaba született, lehet, hogy a végleges szín, de az is megeshet, hogy nem. Ugyanis teljesen természetes, ha változik az elkövetkező hónapok és évek során.


A szemszín tehát a festékanyag mennyiségének, valamint a szivárványhártya különböző szerkezeti elemein való fénytörési és fényszóródási jelenségeknek az együttes hatására alakul ki. A szivárványhártya segít szabályozni a szembe jutó fény mennyiségét.

Ez is érdekelhet: Megtalálták a leghatékonyabb módszert a síró babák megnyugtatására

A csecsemők íriszének színe valójában a melanintól függ, egy olyan fehérjétől, amelyet a melanocitáknak nevezett speciális sejtek választanak ki, amelyek a baba bőrének színét is adják. Azok a csecsemők, akik a származásuk szerint sötétebb bőrűek, általában barna szemmel születnek, míg a skandináv újszülöttek általában kék vagy szürke szemmel jönnek a világra. De természetesen mindig vannak kivételek.

Mivel a melanociták a fényre reagálnak, születéskor a baba szürke vagy kék szeműnek tűnhet, főként a pigment hiánya miatt, illetve azért, mert mindaddig a sötét anyaméhben volt. Ahogy egyre több fénynek van kitéve, idővel (akár több év alatt) megváltozhat a szemük színe.

Unsplash

Ha a kicsi melanocitái a születést követő hónapokban sem termelnek sokkal több melanint, akkor a szeme kék marad. Amennyiben pedig egy kicsit több melanin kerül az íriszbe, a szeme zöldnek vagy mogyoróbarnának tűnik. A barna szem a nagy mennyiségű melanin eredménye.

Bár előfordulhat, hogy a csecsemő szemének színe élete végéig olyan lesz, mint amilyennel született, gyakoribb esetekben megváltozik.

Körülbelül egy évbe telik, amíg a melanociták befejezik a munkájukat, és a végleges szín kialakul. Bár a színváltozás üteme 6 hónap után lelassul, a szín még ezután is átalakulhat.

A szemszínt a genetika határozza meg. Egy bizonyos kromoszóma nagyrészt felelős a szemszín meghatározásáért, amely két gént hordoz, az egyik a melanin mennyiségét határozza meg az íriszben, a másik pedig a melanociták aktivitását szabályozza. Ezek a gének együttesen hatnak a szemszínre.

Olvasd el ezt is! A személyiségünk meghatározó tulajdonságai már a születésünkkor kialakulnak

Bár technikailag a melanin adja a szem színét, valójában a csecsemő szülei – és bizonyos mértékig az ük- és a dédnagyszülők – azok, akik segítenek meghatározni, vajon mennyi melanin termelődik majd a kicsi szervezetében. Száz százalékos pontossággal viszont nem lehet megjósolni, milyen színű szemmel születik majd a baba.

A figyelmetekbe ajánljuk