A Nap nagy durranással kezdte az ősz második hónapját: október 1-jén egy kolosszális kitöréssel indult el a Föld felé. Az X7,1-es erősségű kitörés az egyik legerősebb, amelyet valaha mértek, és amely az elmúlt 30 év 30 legnagyobb kitörései között van.
Nem vagyunk veszélyben, de a NOAA Űridőjárás Központja előrejelzett kisebb és erősebb geomágneses viharokat október 3. és 5. között, mivel a koronakidobódás által kibocsátott napszél áthalad a Naprendszeren. Ezek normális jelenségek a Nap viselkedésében, különösen akkor, amikor a csillag aktivitási ciklusa csúcsán van, ahogy a tudósok most is gondolják – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet: Rádiókimaradást okozott a legutóbbi, rendkívül erős napkitörés
Ezek a napfoltok olyan régiók, ahol a Nap mágneses mezeje ideiglenesen erősebb, mint máshol a csillag felszínén. Amikor a napfoltok ellentétes polaritású mágneses mezői összekuszálódnak, azok elpatanhatnak és újra összekapcsolódhatnak, ami erőteljes energiarobbanásokat okoz. A napkitörés egy fénykitörés, amely fénysebességgel ér el minket, és átmeneti rádiókimaradásokat idézhet elő.
Az X7.1-es kitörés az AR 3842 nevű napfolt régióból származik, amely különösen bonyolult mágneses mezőkkel rendelkezik.
M3.2 flare from 13842 about 30 min ago. Hopefully the sunspot group has more oomph left as it is about as Earth-directed as it will ever be. pic.twitter.com/L2HzfPheuL
— Jure Atanackov (@JAtanackov) October 2, 2024
Olvasd el ezt is! Óriási napkitörés találta telibe a Merkúrt
A jelenlegi napciklus legerősebb napkitörése egy X8,7-es volt, amelyet májusban láthattunk, ami a valaha látott leglenyűgözőbb sarki fényeket eredményezte. Nem világos, hogy ez most megismétlődik-e, de az előrejelzések szerint némi fényjátékot megfigyelhetünk majd az égen.