Aszteroida.

Váratlan helyről származhat az egyik leghíresebb földközeli aszteroida

A tudósok azt állítják, hogy új bizonyítékot találtak arra vonatkozóan, hogy az egyik leghíresebb földközeli aszteroida a Holdból vált ki.


A csillagászok legújabb szimulációi szerint a Kamo'oalewa aszteroidát a Hold egyik gigantikus becsapódása lökhette ki az űrbe – írja a Live Science.

A Kamo'oalewa – amely hawaii nyelven a rezgő darabot jelent – egy óriáskerék méretű szikladarab, amely minden év áprilisában 14,4 millió kilométerre közelíti meg a bolygónkat.

Az objektumot 2016-ban fedezték fel, azonban a szakemberek hosszú éveken át nem tudtak mit kezdeni a jelenséggel, sokan „csak” egy mezei aszteroidának vélték.

Ez is érdekelhet: Egy rejtélyes dallam szól a Merkúr körül – mégis mi lehet ez?

Egy 2021-es elemzés során azonban kiderült, hogy a Kamo'oalewa összetétele leginkább a Holdéhoz hasonló. Ezt az elképzelést tovább erősíti egy október 23-án a Communications Earth & Environment című folyóiratban megjelent tanulmány, amelyben a furcsa kilökődésről írtak a kutatók.

A szakemberek megállapították, hogy a Kamo'oalewa által kibocsátott és elnyelt fény arra utal, hogy az aszteroida valószínűleg holdkőzetből jött létre.

Csak azért néztük meg a Kamo'oalewa spektrumát, mert szokatlan pályán keringett. Ha egy tipikus földközeli aszteroida lett volna, senki sem gondolt volna arra, hogy megkeressük a spektrumát, és nem tudtuk volna, hogy a Kamo'oalewa egy holddarab lehet
– mondta Renu Malhotra, az Arizonai Egyetem bolygókutatója, a kutatás vezető szerzője a közleményben.

Kamo'oalewa kapcsán még két érdekes dolgot fontos megemlíteni: az aszteroida ugyan közel van hozzánk, mégis valójában a Nap körül kering. Másodsorban pedig a különböző modellek szerint az objektum évmilliókig szorosan a bolygónk közelében marad, ami azért különös, mivel sok földközeli objektum csak évtizedekig „bírja” mellettünk.

A figyelmetekbe ajánljuk