
Rekordot döntött az Artemis II: soha senki nem jutott még ilyen messzire a Földtől
Az Artemis II küldetés hivatalosan is új korszakhatárt jelölt ki az űrrepülés történetében: 2026. április 6-án az Orion Integrity fedélzetén utazó négy űrhajós távolabb jutott a Földtől, mint korábban bárki.
A NASA közlése szerint a személyzet előbb átlépte az Apollo 13 1970-ben felállított, 400 171 kilométeres rekordját, majd a Hold túlsó oldala felé haladva 406 771 kilométeres maximális távolságot ért el, vagyis 6616 kilométerrel jutott messzebbre az addigi csúcstartónál.
A teljesítmény önmagában is látványos, a küldetés jelentősége azonban ennél jóval nagyobb. Az Artemis II a NASA Artemis-programjának első emberes repülése, egyben az első olyan mélyűri küldetés az Apollo-korszak lezárása óta, amelyen ismét űrhajósok tartanak a Hold térsége felé. A misszió 2026. április 1-jén indult, tervezett időtartama tíz nap, és kulcsszerepe van abban, hogy a NASA a következő években ismét embert juttasson a Hold közelébe, majd később a felszínére is – számol be a hírről a ScienceAlert.
A mostani út ezért egyszerre szimbolikus és nagyon is gyakorlati próba. A repülés során azt vizsgálják, hogyan működik az Orion emberekkel a fedélzetén, mennyire megbízhatók azok a rendszerek, amelyek későbbi holdküldetéseken is az űrhajósok életét és munkáját szolgálják majd, és milyen tapasztalatokat ad egy többnapos, szűk térben zajló mélyűri utazás. A küldetéshez kapcsolódó tudományos megfigyelések és a begyűjtött adatok a későbbi Artemis-missziók előkészítésében is fontos szerepet kapnak.
A rekorddöntés mellett a küldetés több ritka pillanatot is hozott. Az Orion mintegy 6545 kilométerre haladt el a Hold felszínétől, a személyzet a Hold mögé érve körülbelül 40 perces kommunikációs szünetet élt át, később pedig megfigyelhette az úgynevezett földfelkete jelenségét, vagyis a Föld felbukkanását a Hold mögül. A NASA beszámolója szerint a legénység egy napfogyatkozást is látott, amikor a Hold a Nap és az űrhajó közé került.
Jeremy Hansen kanadai űrhajós a rekord elérése után úgy fogalmazott:
Olvasd el ezt is!