Altiplano
Shutterstock

Van egy hely a Földön, ahol olyan erős a napsugárzás, mintha a Vénuszon lennénk

Barnulni nem itt érdemes, viszont rengeteg energiát lehetne a területről kinyerni.

Egy új tanulmány szerint nincs még egy olyan hely a Földön, ahol annyira sütne a nap, mint a dél-amerikai Atacama-sivatagban található Altiplano magashegyi fennsíkján. Napozni azonban nem érdemes a területen, ugyanis a Bolívia, Peru, Chile és Argentína területén található 3700 méter magas fennsíkján a napfény intenzitása hasonló, mint a Vénuszon, a Naprendszer legforróbb bolygóján, írja az IFLScience.

Ez is érdekelhet: Ami a Földön két évtized, az a Vénuszon egy hónap lenne

Mindez azután derült ki, miután a kutatók 2016-ban építettek egy légköri megfigyelőállomást a közelben lévő Chajnantor-fennsík északnyugati határán, az észak-chilei Atacama-sivatagban.

Ahogy azt már a műholdas adatokból is sejteni lehetett, az obszervatórium adatai végül világrekordot mértek a napsugárzás sűrűségét tekintve: 2177 watt volt négyzetméterenként – az egész éves átlag 308 watt volt négyzetméterenként, ami a kutatók szerint a legmagasabb érték a világon

Shutterstock

Raul Cordero, a tanulmány szerzője, a hollandiai Groningeni Egyetem klimatológusa szerint az érték tulajdonképpen az a sugárzás, amit nyáron kapnánk, ha a Vénuszon állnánk.

Ne feledjük, hogy a Vénusz a Naprendszer legforróbb bolygója, még akkor is, ha a Merkúr közelebb van a Naphoz, mivel vastag légköre üvegházként zárja be a hőt. A Vénusz felszíni átlaghőmérséklete 470 Celsius-fok, ami elég forró ahhoz, hogy megolvadjon az ólom. Nyilvánvalóan az Atacama-sivatagban nincs ilyen meleg, de a napfény intenzitása, ami éri a területet, hasonló

- emelte ki a kutató

Az alacsony felhőzet visszaveri a napsugárzást, így hűti a Föld felszínét. Bizonyos esetekben azonban a felhők valójában felerősíthetik a Nap intenzitását. A kutatók megállapították, hogy a különösen kemény napsugárzási periódusok részben a magasban lévő, vékony szórású, megtört felhők visszaverődésének köszönhetőek.

A tanulmány szerint a felhők akár 80 százalékkal is növelhetik a napsugárzást a felszínen.

A kutatók a kutatásban kiemelték: a helyszín alkalmas lenne napelemparkok telepítésére, hiszen rendkívül sok energiát lehetne belőle kinyerni.


A figyelmetekbe ajánljuk