Rossz hír azoknak, akik imádnak állva dolgozni, ugyanis a Sydney-i Egyetem kutatói megállapították, hogy az álló íróasztalok nem feltétlenül csökkentik a szívbetegségek kockázatát. Sőt, növelhetik a keringési problémák és a visszerek kialakulásának esélyét.
Az International Journal of Epidemiology című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint úgy tűnik, hogy mind az egész napos ülés, mind az egész napos változatlan álldogálás rosszat tesz az egészségünknek.
Ez is érdekelhet: Utálsz sportolni? 10 tudományos tipp, hogy megszeresd a mozgást
A Sydney-i kutatók a UK Biobank több mint 83 ezer olyan páciens adatait felhasználva, akik magas színvonalú, viselhető monitorokat hordtak magukon, megállapították, hogy minden plusz 30 perc állás két óra után a keringési betegségek kockázatát 11 százalékkal növeli.
Úgy tűnt, hogy az állás nem csökkenti a szívroham vagy a stroke kockázatát sem, ami nagyon ellentmond az állóasztal-rajongók véleményének, akik szerint ez javítja az egészséget. A kutatók ahelyett, hogy azt mondanák, egyik jobb, mint a másik, inkább azt vizsgálták, hogy az álló asztalok segítik vagy hátráltatják-e az egészséget.
A szakemberek pedig úgy gondolják, hogy a túl hosszú ideig tartó mozdulatlanság ártalmas, függetlenül attól, hogy állva vagy ülve dolgozunk.
Olvasd el ezt is! 5 mozgásforma, melynek hamar meglátszik az eredménye
A legfontosabb tanulság az, hogy a túl hosszú ideig tartó állás nem ellensúlyozza az egyébként ülő életmódot, és egyesek számára kockázatos lehet a keringési rendszer egészsége szempontjából
– nyilatkozta Matthew Ahmadi, a Sydney-i Egyetem orvosprofesszora.
Tekintettel a kutatás szűk hatókörére, a munka közbeni állásnak más előnyei is lehetnek, de az ausztrál kutatók szerint a legjobb az, ha egyszerűen felállunk és többször átmozgatjuk magunkat.