ikrek
Fotó: Shutterstock

60 millió évvel ezelőtt még az ikerterhesség számított átlagosnak

Egy friss tanulmány szerint az emberiség megjelenése előtt még az ikerterhesség számított normálisnak. Ez csak akkor változhatott meg, amikor már több helyre lett szüksége a méhben a magzatoknak, hogy azok fejlettebb testet és agyat növesszenek.


Hatvanmillió évvel ezelőtt a legtöbb főemlős automatikusan ikreket szült, az emberek őseinek tekinthető fajok azonban szakítottak ezzel a hagyománnyal, hogy evolúciós előnyhöz jussanak, derül ki egy új tanulmány eredményeiből.

A Western Washington University és a Yale University antropológusainak vizsgálatai megdöntötték azt a régóta elfogadott nézetet, hogy az olyan főemlősök, amelyek rendszeresen ikreket vagy hármas ikreket szülnek, kivételek az általános szabály alól.

Ezt is olvasd el! A főemlősök nem sokkal a dinoszauruszok kihalása után jelenhettek meg

barlangrajz

Fotó: Shutterstock

A kutatás szerint az alom mérete alapvető szerepet játszott az emlősök evolúciójában, mivel meghatározta, hogy egy faj milyen gyorsan tud elterjedni a bolygónkon.

A több magzatú főemlősök ikerterhessége ugyan kisebb agy- és testmérettel, rövid terhességgel, így gyors növekedéssel is járt. Mindez ugyanakkor egy idő után már nem segítette a fejlődést.

Ez is érdekelhet! 4 élelmiszer, amit érdemes a terhesség alatt fogyasztani

A főemlős elődeink végül nagyobb agyat kezdtek el növeszteni, hogy képesek legyenek az összetett tanulás képességére – és ezzel felülmúlni a többi fajt. Ezzel együtt járt azonban, hogy egy magzat fejlődhetett csak ki az anya méhében.

A tudósok megfigyelték továbbá, hogy az ikrek és az egypetéjűek közötti váltás többször is előfordult.

Ez a tény megerősítette az antropológusokat abban, hogy az egyszerre egy utód születése valóban előnyösebb a fajok evolúciója szempontjából, mint az ikerterhesség.

Forrás: Interesting Engineering

A figyelmetekbe ajánljuk